چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / آفتاب خوردن ده‌ها تن برنج وارداتی در گمرک
آفتاب خوردن ده‌ها تن برنج وارداتی در گمرک

آفتاب خوردن ده‌ها تن برنج وارداتی در گمرک

 با تاکید مقامات دولتی بر ممنوعیت واردات برنج در بازه ۵ ماهه مرداد تا آذر، ده ها تن محموله برنج برخی وارد کنندگان در گمرکات کشور باقی مانده است و طبق گفته مسئولین راهی جز مرجوع کردن برای آنها باقی نمانده است.

به گزارش فودکلینیک، همزمان با فصل ممنوعیت واردات برنج به کشور،  با توجه به کاهش برنج موجود در بازار، برخی واردکنندگان از این فرصت استفاده کرده  اقدام به قاچاق برنج یا واردات تحت عنوان “ته‌لنجی” می‌کنند. در این بین بخشنامه‌های دولتی سال 95 به شدت بر ممنوعیت واردات برنج تاکید کرده و  به این ترتیب گمرکات کشور اجازه ورود برنج را به وارد کنندگان نمی‌دهند.

در این بین برخی وارد کنندگان با استفاده از وضعیت برخی دفاتر گمرکی اقدام به تخلیه بار برنج می‌کنند، که در این بین در برخی موارد این محموله‌ها امکان خارج شدن از محوطه گمرکی و قاچاق را پیدا می‌کنند و در موارد دیگر این برنجها در گمرک باقی می‌ماند.

در سال جاری همزمان با ممنوعیت واردات از اول مرداد ماه، گمرکات کشور جلوی ورود برنج به کشور را گرفته‌اند، در همین راستا  شاهد هستیم که حجم بالای برنج در انبارها و محوطه گمرکهای مرزی باقی مانده است.

برنج های وارداتی 2 ماه است که در گمرک مانده اند

یک مقام مسئول در گمرک بندر امام خمینی (ره) به خبرنگار تسنیم گفت، برنجهای وارداتی دو ماه است که در محوطه گمرک باقی مانده‌اند و در صورت مرجوع نشدن از سوی صاحب کالا در یک ماه آینده این محموله‌ها متروکه شده و تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی می‌شوند.

با این وجود برخی وارد کنندگان با آگاهی از ممنوعیت واردات برنج  تحت عناوین مختلف، اقدام به تخلیه برنج از لنجها می‌کنند که  با توجه به ظرفیت تکمیل شده انبارها این محموله‌ها در وضعیت نامناسبی نگه داری ‌شود.

تصاویر زیر مربوط به محوطهء یکی از دفاتر گمرکی استان خوزستان است که نشان می‌دهد حجم بالای برنج در فضای باز و احتمالا در شرایط نامناسب رطوبتی، قرار گرفته است.

آفتاب خوردن ده‌ها تن برنج وارداتی در گمرک

این کیسه‌های 40کیلویی برنج از کشور امارات بارگیری شده‌اند تا در کشور توزیع شوند اما اجرای هدفمند بخشنامه‌های دولتی در سال جاری مانع از ورود این محموله به داخل کشور شده است.

به نظر می‌رسد با توجه به جدیت دولت برای ممانعت از ورود «برنج وارداتی» به کشور در بازه 5ماهه، وارد کنندگان باید در فکر مرجوع کردن محموله‌های خود باشند. به گفته یک مقام در انجمن وارد کنندگان برنج،  با توجه به گرمای هوا در استانهای جنوبی کشور امکان فاسد شدن این برنجها دور از ذهن نیست .

در روزهای گذشته در یکی از شهرهای بندری استان بوشهر  محموله‌های برنج قاچاق توقیف شد. بر این اساس با توجه به گرمای هوا و ممنوعیت واردات برنج، پیشنهاد می‌شود مقامهای مسئول در این زمینه هر چه زودتر در جهت تعیین تکلیف و نظارت بیشتر بر این محموله‌ها اقداماتی را لحاظ کنند./خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *