آیا کره و خامه چربی حیوانی خالص دارند؟

از اول مهر ماه مقرر شد کره و خامه به عنوان چربی طبیعی شیر جایگزین روغن پالم در صنعت لبنیات شوند که به گفته کارشناسان صنایع غذایی این محصولات جایگزین نمی‌توانند ۱۰۰ درصد چربی طبیعی شیر به‌شمار روند و اگر گیاهی نباشند، جزو چربی طبیعی شیر محسوب می‌شوند. از سوی دیگر باید توجه داشت که عمده کره‌های موجود در بازار گیاهی هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پس از اعلام ممنوعیت استفاده از هرگونه روغن گیاهی از جمله پالم در صنعت لبنیات، طبق اعلام سازمان غذا و دارو از روز گذشته – ابتدای مهرماه – صنایع لبنی باید کره و خامه را جایگزین روغن پالم در تولید محصولات لبنی می‌کردند. کارشناسان صنایع غذایی معتقدند کره و خامه اگر گیاهی (مارگارین) نباشند می‌توانند به عنوان چربی طبیعی شیر در صنعت لبنیات استفاده شوند چرا که این محصولات فرآورده‌هایی هستند که از شیر تولید شده‌اند.

محمد علی نجفی،کارشناس صنایع غذایی در این باره به ایسنا گفت: کره و خامه از خانواده چربی حیوانی و به عنوان چربی طبیعی شیر به‌شمار می‌روند که می‌توانند در صنعت لبنیات به جای روغن گیاهی مورد استفاده قرار گیرند البته اگر کره و خامه گیاهی نباشند.

وی افزود: استفاده از روغن پالم در صنعت لبنیات از ابتدا هم تخلف محرز بود چرا که براساس قانون، کارخانه‌هایی که مجوز داشتند باید فرمولاسیون و مواد استفاده شده در تولید محصول خود را پشت بسته‌بندی آن ذکر می‌کردند که اینگونه اجرا نشد. پهری، استاد انستیتو صنایع غذایی ایران نیز درباره‌ این موضوع اظهار کرد: کره و خامه جزو چربی طبیعی شیر به‌شمار می‌روند که البته درصدی ناخالصی در آنها از جمله آب، نمک و غیره وجود دارد که نمی‌توانند ۱۰۰ درصد چربی طبیعی شیر به‌شمار روند.

طبق اعلام سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو از این به بعد روغن پالم فقط در صنعت بستنی مجوز استفاده دارد و این مجوز در بقیه تولیدات که حتی قبلا مجوز مصرف داشتند از جمله پنیر پروسس شده، خامه گیاهی قنادی و … به حالت تعلیق در‌آمده است. به گفته فربد، عضو انجمن صنایع لبنی از آنجاکه در صنعت بستنی باید از یکی از انواع روغن پالم به ویژه برای روکش شکلاتی آن استفاده کرد مقرر شد تا زمانی که روغن جایگزینی برای استفاده در صنعت بستنی پیدا نشود صنایع از همین روغن استفاده کنند.

وی اظهار کرد: هدف این است که روغنی که در صنعت لبنیات به کار می‌رود از کیفیت بالاتری برخوردار باشد تا ضمن ارتقای کیفی محصولات تولید شده، سلامت مردم نیز ارتقا یابد. در این میان صنایع لبنی تاکید دارند سازمان‌های دولتی و ناظر بر صنعت لبنیات با توجه به مسائل پیش‌آمده ضمن تعریف چارچوب‌ها و معیارهای مشخص، صنایع مختلف لبنی را از نظر کیفی رتبه‌بندی کند که البته این موضوع سال‌هاست در سازمان‌های دولتی مطرح شده اما هنوز به مرحله‌ اجرا نرسیده است.

به بالای صفحه بردن