اثرات سودمند و دارویی میوه ولیک

به گزارش واحد بین الملل فودکلینیک و به نقل از Chemical Ecology؛ درخت ولیک بومی اروپا، آمریکای شمالی و شمال آسیا می باشد. میوه ولیک دارای خواص دارویی بوده و در جهان شناخته شده است و دارای ترکیبات فنولیک و خواص آنتی اکسیدانی می باشد، قرن هاست که برای درمان انواع بیماری ها خصوصا بیماری های قلبی استفاده می شود.

گیاه ولیک با نام علمی Crataegus Monogyna متعلق به تیره Rosaceae می باشد. میوه ولیک به عنوان یک گیاه دارویی در جهان شناخته شده است. این گیاه از زمان های گذشته در طب سنتی مورد استفاده بوده و در درمان بیماری هایی از قبیل سوء هاضمه، گلو درد، تصلب شرایین، بیماری های قلبی و فشار خون کاربرد داشته است.

ترکیب شیمیایی میوه ولیک شامل این مواد می باشد:

  • ترکیبات فنولیک و فعال میوه مانند فلاونوئیدها (Flavonoid)، پروسیانیدین (Procyanidin)، اپی کاتچین (Epicatechin)، اسید کلروژنیک (Chlorogenic acid)، پرو آنتوسیانیدین ها (Proanthocyanidin)، آنتوسیانین ها (Anthocyanin) و دیگر ترکیبات فنولیک کم مقدار.
  • ترکیبات فرار میوه شامل اتیل استات، متیل بوتانل، آیزوآمیل استات و … .

به گزارش واحد بین الملل فودکلینیک و به نقل از Chemical Ecology؛ میوه ولیک دارای اثرات سودمند دارویی می باشد. و قرن ها است که برای درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات فنولیک عصاره ولیک به عنوان ترکیبات بیواکتیو بوده و دارای اثر محافظت از قلب، آنتی اکسیدانی و ضد فساد پذیری می باشند. ترکیبات پلی فنولیک میوه ولیک از آنتی اکسیدان سننتتیک بوتیلات هیدروکسی تولوئن (BHT) موثرتر است. با مصرف عصاره ی میوه ولیک فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی از قبیل سوپر اکسید دیسموتاز، کاتالاز و گلوتاتیون پراکسیداز افزایش پیدا می کند، ضمنا مقدار مالون دی آلدئید کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین عصاره ولیک دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده، توانایی انجام فعالیت توسط بیماران قلبی را افزایش می دهد و سبب بهبود فشار خون و ضربان قلب می شود. میوه ولیک حاوی منابع خوبی از اسیدهای چرب، توکوفرول و استرول های بتا-سیتوسترول، سیکلو ارتنول، کمپسترول، استیگما-سترول و گرامیسترول می باشد، بنابراین به عنوان یک ماده غذایی عملگرا و فراسودمند می تواند کاربرد داشته باشد.

اگرچه ولیک دارای مزایای زیادی می باشد اما ممکن است اثرات منفی را نیز به دنبال داشته باشد، زنان باردار باید از مصرف آن اجتناب کنند اما اثرات منفی آن نادر، ملایم و زودگذر می باشند. این اثرات زمانی تشدید می شوند که ولیک را همراه با داروهای فشار خون، داروی تنظیم ضربان قلب، داروهای جنسی و هر دارویی که روی قلب و فشار خون تاثیر می گذارد، مصرف کنند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن