اجرای طرح‌های کلان پژوهشی در زمینه کاربرد پروبیوتیک‌ در غذاهای فراسودمند

اجرای طرح‌های کلان پژوهشی در زمینه کاربرد پروبیوتیک‌ در غذاهای فراسودمند


مدیر گروه زیست فناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مشهد گفت: حفظ سلامت بدن به ویژه دستگاه گوارش یکی از مهم‌ترین فوایدی است که استفاده از پروبیوتیک‌ها در فرآوری مواد غذایی به همراه دارد.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا دکتر مرضیه حسینی‌نژاد با اشاره به نقش و اهمیت غذا در ارتقا سلامت انسان اظهار کرد: در طول سال‌های اخیر مصرف کنندگان به طور روز افزون به دانستن نقش فعال مواد غذایی در سلامت انسان ، افزایش طول عمر، پیشگیری از سرطان و جلوگیری از بروز بیماری‌های گوارشی علاقمند شده‌اند.

 

وی تصریح کرد: در این راستا صنعت غذا باید به سمت تولید مواد غذایی فراسودمند و بهره‌گیری از ترکیبات غذا-دارو در ارائه فرآورده‌های بهبود یافته خود حرکت کند و با توجه به جنبه‌های علمی و تغذیه‌ای آن از مزایای نسبی فناورانه در بازار رقابتی ایجاد شده بهره‌مند شوند.

 

عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین این محصولات فرآورده‌های حاوی پروبیوتیک و پری بیوتیک‌ها هستند.

 

دکتر حسینی‌نژاد ادامه داد: پروبیوتیک‌ها ‌میکروارگانیسم های مفیدی هستند که در غذاهای فراسودمند یا عملگرا مورد استفاده قرار می‌گیرند و با ورود به بدن و حضور فعال خود در سیستم گوارش منجر به بهبود سیستم گوارشی انسان بروز اثرات مطلوب سلامتی بخش می‌شوند.

 

وی افزود: این ارگانیسم‌ها به واسطه تولید مواد پیشگیری‌کننده از جمله باکتریوسین و اسید لاکتیک، همچنین باپیشگیری از اتصال و رشد سویه‌های بیماری‌زا در مخاط روده از بروز بسیاری از عفونت‌ها پیشگیری می‌کنند.

 

مدیر گروه زیست فناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خاطر نشان کرد: همچنین این ترکیبات با نگهداری از سلامت روده‌ها به عملکرد سدی روده و جذب مواد مغذی و ریز مغذی‌ها کمک کرده و در برابر سموم و اجرام بیماری‌زا نقش حفاظتی ایفا می‌کنند.

 

دکتر حسینی نژاد با اشاره به نقش تکمیلی ترکیبات پری‌بیوتیک به عملکرد پروبیوتیک‌ها در بدن انسان بیان کرد: پری‌بیوتیک ها در واقع ترکیبات غیر قابل هضمی هستند که رشد و فعالیت باکتری‌های پروبیوتیک موجود در دستگاه گوارش را بهبود بخشیده و اثرات مفید آنها را بر سیستم ایمنی بدن تقویت می‌کنند.

 

وی اضافه کرد: این ترکیبات غذایی غیرقابل هضم با تقویت انتخابی و تاثیرگذاری بر گونه‌های باکتریایی روده بزرگ، زمینه غلبه آنها بر باکتری‌های مضر را فراهم می‌سازند و می‌توان این ترکیبات را به راحتی و به طور طبیعی از بسیاری گیاهان استخراج کرد.

 

مدیر گروه زیست فناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با اشاره به فعالیت‌های شایان توجه پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در زمینه پیشبرد تحقیقات فناورانه در زمینه پروبیوتیک‌ها متذکر شد: پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در طول چند سال اخیر با بهره‌گیری از توان علمی اعضای هیئت علمی و به‌کارگیری تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی به انجام پژوهش‌های کاربردی در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها و به‌کارگیری این اجزاء موثر در فرمولاسیون و تولید فراورده‌های غذایی فراسودمند پرداخته است.

 

دکتر حسینی نژاد ادامه داد: در حال حاضر اجرای طرح‌های پژوهشی کلان در زمینه کاربرد پروبیوتیک و پری‌بیوتیک‌ها در غذاهای فراسودمند در اولویت‌های پژوهشی این مجموعه قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به طرح‌های اجرا شده در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در این زمینه اظهار کرد: این طرح‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله شرایط به کارگیری کشت باکتری‌های پروبیوتیک در غنی‌سازی فرآورده‌های غذایی، ریزپوشانی و ایجاد شرایط بهینه برای محافظت، مقاوم سازی و افزایش زنده‌مانی پروبیوتیک‌ها، اثر بخشی این ارگانیسم‌های مفید در جذب سموم مختلف در محصولات، استخراج و تولید ترکیبات پری‌بیوتیک از گیاهان دارویی و موضوعات تخصصی-کاربردی مشابه به اجرا در آمده است