از سخت‌گیری برای افزایش کیفیت برنج عقب نشینی نخواهیم کرد

حدود یک سوم نیاز کشور به برنج از خارج تامین می‌شود

دیناروند در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آلودگی برنج‌ها نیز گفت: اقدامات سازمان غذا و دارو درباره سلامت برنج‌ها در سال 93 تاثیر بسیار زیادی بر ارتقای سلامت این ماده غذایی خواهد داشت. حدود یک سوم نیاز کشور به برنج از خارج تامین می‌شود. به این منظور ضوابط فنی سختگیرانه‌تری را لحاظ کرده‌ایم به این ترتیب محموله‌هایی که شاید سال گذشته به کشور وارد می‌شدند امسال اگر با همان استانداردها بخواهند از مرزهای کشور رد شوند، امکان ورود به کشور را نخواهند داشت. بنابراین وارد کنندگان موظفند بخش واردات برنج را از منابع با کیفیت بالاتر تامین کنند. در این زمینه جلساتی با مسئولان مربوطه در کشورهای مختلف به ویژه هند داشته‌ایم. همچنین قرار است نمایندگانی از این کشورها با هماهنگی وزارت امور خارجه به ایران بیایند. ما از سخت گیری برای افزایش کیفیت برنج عقب نشینی نخواهیم کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: همچنین به تولید کنندگان داخلی برنج نیز فرصتی داده شده که محصولاتشان را شناسنامه دار کنند تا به این ترتیب محصولات فله‌ای به بازار عرضه نشود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره کاهش صادارت میوه ایران به کشورهای اروپایی و منطقه به دلیل بالا بودن سموم در آنها گفت: در این زمینه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی داشتیم که این امر را تکذیب و عنوان کردند که میزان صادرات این محصولات به خارج از کشور افزایش داشته است. در مجموع به دنبال طرحی اجرایی با وزارت جهاد کشاورزی در جهت کاهش سموم و کود در محصولات هستیم. سیاست وزارت بهداشت کاهش مصرف سموم و استفاده از سموم در حد مجاز پایه است.

وی در این باره گفت: متاسفانه قاچاق برخی سموم پرخطر به کشور را شاهد هستیم. مطالعات سال گذشته نشان داد که در برخی محصولات کشاورزی از سمومی استفاده شده که حتی مجوز ورود به کشور را نداشته‌اند.