استفاده از صمغ سلامت و کیفیت فرآورده های غذایی را بالا می برد

مشهد – ایرنا- مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی گفت: استفاده از گروه غذایی صمغ ها به عنوان جایگزین چربی ها می تواند تحول مناسبی در صنعت قنادی، لبنی و تولیدات گوشتی کشور داشته باشد و سلامت و کیفیت محصولات آنها را بالا ببرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ،ˈ سمیرا یگانه زاد ˈ افزود: صمغ ها به طور کلی به دسته ای از ترکیبات غذایی اتلاق می شود که عمدتا از پلی ساکاریدها تشکیل شده اند و این دسته از ترکیبات ویژگی های متعددی از جمله بهبود بافت مواد غذایی، بهبود پایداری و تاثیرگذاری در طعم و بهبود ویژگی های حسی محصولات غذایی را دارند.

وی با اشاره به کاربردهایی که این گروه از مواد غذایی می توانند در صنایع داشته باشند،گفت: جلوگیری از تشکیل کریستال های یخ، تشکیل ژل و امکان جایگزینی آنها با چربی از جمله کاربردهایی است که این ترکیبات در فرآوری محصولات غذایی به شمار می رود.

یگانه زاد افزود: این ترکیبات به صورت طبیعی توسط گیاهان و میکرو ارگانیسم تولید شده و می توان با استخراج و خالص کردن ،آنها را مورد استفاده قرار داد.

وی تاکید کرد: مقادیر اندکی از این ترکیبات می تواند تاثیرات به سزایی در بهبود ترکیبات مواد غذایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد این محصولات در حال حاضر از کشورهای دیگر به ایران وارد می شود ،گفت: واردات این میزان از صمغ ها خروج ارز زیادی را به همراه داشته حال اینکه در کشور ما منابع متعدد و غنی گیاهی برای تولید این دسته از مواد غذایی وجود دارد.

یگانه زاد اظهار کرد : پژوهش در زمینه صمغ و کاربرد آن در صنعت غذا می تواند نقش موثری در تحول این صنعت به همراه داشته باشد.

وی گفت : در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ،تحقیقات متعددی در مورد کاربرد صمغ های طبیعی در محصولات غذایی انجام شده است که برخی از آنها به تولید محصولاتی برای پوشش میوه های حساس، بهبود ویژگی های بافتی و حسی محصولات لبنی و فرآورده های قنادی و گوشتی منجر شده است.

وی در ادامه همچنین از برگزاری کنگره ای با عنوان صمغ های طبیعی و کاربرد آن در صنعت غذا در 30 مهر و اول آبان ماه سال جاری در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مستقر در مشهد خبر داد.

او گفت : علاقه مندان می توانند مقالات خود را تا تاریخ 25 خرداد ماه به دبیرخانه این همایش ارسال کنند.

وی با اظهار نا رضایتی از بی توجهی مسوولان نسبت به بهره برداری از منابع سرشار تولید صمغ که در کشور ما وجود دارد ،افزود: ما امیدواریم که با برگزاری این همایش مسوولان ذیربط توجه بیشتری به پژوهش و تجاری سازی یافته های پژوهشی در زمینه صمغ های طبیعی داشته باشند.