افزایش بازده صنایع با پژوهش های کاربردی در حوزه نانو فناوری

تهران-ایرنا-مدیر گروه نانوفناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه در تمام کشورهای جهان از جنبه های کاربردی نانو برای توسعه صنایع مختلف استفاده می شود گفت:تحقیقات سبب افزایش بازده صنایع شده و بسترهای لازم برای رشد آنها را فراهم می کند.

به گزارش ایرنا از پژوهشکده علوم وصنایع غذایی دکتر بهاره عمادزاده افزود:علم با گستره دربرگیری بالایی که دارد می تواند موجبات بهبود وضعیت تمام صنایع از جمله صنعت غذا را فراهم آورد.

وی با اشاره به خط مشی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در زمینه کاربردی کردن پژوهش های انجام شده اضافه کرد:در این مرکز علمی تنها پژوهش هایی اجرایی می شوند که تقاضا محور بوده و جنبه های کاربردی علم نانوفناوری در مواد غذایی را مورد استفاده قرار می دهند.

مدیر گروه نانوفناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ادامه داد: تحقیقات که در زمینه های مختلف در این مرکز در حال انجام است در واقع سبب بالا رفتن کیفیت و سلامت مواد غذایی و در نتیجه ارتقا سطح سلامت و امنیت غذایی در کشور می شود.

عمادزاده با بیان اینکه ورود تکنولوژی نانو به صنعت غذا در زمینه های مختلف بسیار موثر بوده است گفت :در حوزه هایی مانند بسته بندی، افزایش ماندگاری مواد موثره محصولات غذایی مختلف، رسانش هدفمند ریز مغذی ها، پایش فساد مواد غذایی و موارد دیگری از این قبیل استفاده از این علم بسیار اثرگذار بوده است.

وی افزود: در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مححقان جوان با انجام تحقیقات در زمینه های مختلف علم نانوفناوری موفق به تولید محصولات مختلف اثرگذار در صنایع شده اند.

مدیر گروه نانوفناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی اضافه کرد :ساخت بسته بندی های مناسب برای افزایش مدت زمان ماندگاری مواد غذایی، ریز پوشانی ترکیبات موثره زعفران با هدف افزایش کارایی و بازدهی اقتصادی، ساخت نانو حسگر برای پایش فساد فرآورده های دریایی، استفاده از نانو حامل های لیپیدی جهت رسانش غذا داروها به بخش های مختلف بدن، پوشش دهی روغن هل و گیاه زنجبیل به نحوی که خواص آن حفظ شده و در شرایط مناسب آزاد شود و همچنین طراحی و ساخت سطوح خود تمیز شونده از جمله این طرح ها بوده است.

عماد زاده تاکید کرد: کلیه این پروژه ها به صورت تقاضا محور و با حمایت صنایع به انجام رسیده و از نتایج آنها به صورت کاربردی استفاده می شود.

علمی(1) **1