اقلام اساسی مردم در زمان خانه ماندن چگونه تامین می‌شود؟ / زنجیره تامین تکمیل، گردونه توزیع ناقص!

اقلام اساسی مردم در زمان خانه ماندن چگونه تامین می‌شود؟ / زنجیره تامین تکمیل، گردونه توزیع ناقص!

تامین اقلام اساسی در دورانی که مردم به در خانه ماندن جامه عمل می پوشانند از وظایف ضروری مسئولان نظام تامین تا توزیع محسوب می شود.
بازار اقلام اساسی در دومین روز عید/ زنجیره تامین تکمیل، گردونه توزیع ناقص!به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با دعوت مردم به خانه ماندن، این روزها وظایف مسئولان امر تامین تا توزیع اقلام اساسی بسیار سنگین تر از قبل می شود. چرا که باید مایحتاج مردم در زمان خانه نشینی برای قطع زنجیره کرونا، به درستی و به موقع تامین شود.

بسیاری از فعالان بازار معتقدند که گسترش ویروس کرونا و اُفت محسوس تقاضا منجر به کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت میوه، آجیل و خشکبار، شکلات، گوشت و بسیاری اقلام دیگر نسبت به ماه های قبل شده است، در حالیکه رصدها از سطح بازار اختلاف معناداری با اظهارات مسئولان امر دارد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات بازار اقلام اساسی در چند ساعت مانده به سال جدید با خبر شویم:
نرخ واقعی هر کیلو گوشت گوسفندی ۷۰ هزار تومان
منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام و گوشت نداریم، اظهار کرد: با توجه به زایش های مناسب پاییز و بهار و انباشت دام در دامداری ها، کسری در توزیع نداریم.

وی افزود: علی رغم کاهش تقاضا برای خرید گوشت از سوی رستوران ها و تالارهای پذیرایی، اما قیمت در خرده فروشی ها به سبب سودجویی عوامل واسطه کاهش یافته است.

پوریان قیمت کنونی هر کیلو دام سبک ۳۷ هزار تومان و دام سنگین ۲۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: براین اساس قیمت واقعی هر کیلو لاشه گوسفندی ۷۰ هزار تومان و گوساله ۶۰ هزار تومان است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور در پایان تصریح کرد: با توجه به ازدیاد عرضه در برابر تقاضا پیش بینی می شود که قیمت دام و گوشت قرمز در بازار تغییر چندانی نداشته باشد.
بازار اقلام اساسی در رکود به سر می برد
قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی در رکود به سر می برد، اظهار کرد: با توجه به گسترش ویروس کرونا، محدودیت سفر و افت تقاضا نسبت به ماه های قبل بازار اقلام اساسی رونق چندانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه هیچ یک از اقلام اساسی نداریم، افزود: اگرچه کمبودی در بحث شکر نداریم، اما قیمت محصول به سبب سودجویی عوامل واسطه با نوساناتی در بازار روبروست، از این رو دولت باید تمهیداتی برای این موضوع بیندیشد.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی قیمت هر کیلو برنج ایرانی در عمده فروشی ها را ۱۲ هزار تا ۲۴ هزار تومان و برنج خارجی ۷ تا ۸ هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت برنج خارجی به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال بالاتر از نرخ مصوب است، هر چند کمبودی در عرضه آن وجود ندارد.

وی در پایان درباره آخرین وضعیت بازار حبوبات تصریح کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید نوسانی در قیمت حبوبات نداریم.
کمبودی در عرضه میوه وجود ندارد
اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه میوه وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به رشد ۲ برابری تولید و وضعیت مناسب ذخیره سازی مشکلی در توزیع میوه شب عید وجود ندارد.

بازار اقلام اساسی در دومین روز عید/ زنجیره تامین تکمیل، گردونه توزیع ناقص!

وی افزود: علی رغم فراوانی توزیع میوه، شایعات قرنطینه شدن تهران در فضای مجازی و هجوم یکباره تقاضا، قیمت میوه در بازار را افزایش داد که با عرضه مناسب محصول بازار مجدد به روال عادی بازگشت.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی ادامه داد: با توجه به فراوانی بار در میدان مرکزی جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر کمبود عرضه یا نوسان قیمت میوه در بازار شب عید نیست.

روزهای کرونایی، حال و هوای عجیبی را ایجاد کرده است بعضا مردم خریدهای خود را یکباره برای یک ماه انجام می دهند و بازار در مدت زمان طولانی به سکوت وادار می شود. این روند از زمان آغاز کرونا مشهود است. البته همواره مواد مورد نیاز موجود بوده است و مشکل اساسی توزیع اقلام در کشور است که سال هاست همینطور مختل روی زمین مانده است!

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن