نان

الزام نانوایی‌ها و صنایع غذایی به استفاده از نمک تصفیه‌شده

 

با الزام نانوایی‌ها و صنایع غذایی به استفاده از نمک تصفیه‌شده و افزایش ظرفیت تولید کارخانه‌های تولیدکننده این نوع نمک، ظرفیت تولیدنمک تصفیه‌شده از 500 تن در روز به یک‌هزار و 200 تن افزایش یافت.

مدیرعامل تعاونی تولیدکنندگان نمک یددار کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: بنا بر نظارت وزارت بهداشت و برخورد سازمان تعزیرات حکومتی با کارگاه‌های غیرمجاز تولیدکننده نمک خوراکی، تولید نمک‌های غیربهداشتی به صفر رسید.

سیدیاسر سامان افزود: در سال‌های گذشته تعداد زیادی واحد غیرمجاز تولیدکننده نمک غیرمجاز خوراکی در کشور وجود داشت که نمک‌های تصفیه‌نشده را با بسته‌بندی‌های شکیل با عنوان خوراکی به فروش می‌رساندند که با نظارت دقیق وزارت بهداشت جلوی آنها گرفته شد و با اعمال نظر سازمان تعزیرات حکومتی به دادگاه معرفی و جریمه شدند.

وی با اعلام اینکه رشد اخیر تقاضای نمک تصفیه‌شده ناشی از ملزم شدن همکاری‌ها و شرکت‌های صنایع غذایی به استفاده از نمک تصفیه‌شده است، خاطرنشان کرد: با افزایش ظرفیت واحدهای معتبر و ایجاد واحدهای جدید تولید نمک تصفیه‌شده تولید این محصول امسال از 500 تن به یک‌هزار و 200 تن در روز افزایش یافت.

سامان ادامه داد: در سال‌های گذشته به‌دلیل ورود تولیدکنندگان غیرمجاز به بازار عرصه برای فعالیت تولیدکنندگان بهداشتی تنگ شده بود که با برخورد و جمع‌آوری تولیدکنندگان متخلف، انگیزه تولیدکنندگان نمک تصفیه‌شده و بهداشتی افزایش یافت.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 60 کارخانه بزرگ نمک تصفیه‌شده با ظرفیت تولید 70 تا 80 تن نمک در روز، تأمین‌کننده نمک خوراکی مورد نیاز کشور هستند و مابقی آن از طریق کارخانه‌های کوچک‌تر با ظرفیت پنج تا شش تن در روز تأمین می‌شود.

سامان اظهار داشت: سازمان تعزیرات حکومتی تا به امروز جلوی تولید بیشتر از 50 کارگاه غیرمجاز تولید نمک خوراکی را در کشور گرفته است.

مدیرعامل تعاونی تولیدکنندگان نمک یددار کشور یادآور شد: نمک مورد نیاز خوراکی کشور از شهرهای سمنان، گرمسار، نیشابور، مشهد، آران و بیدگل (کاشان) و استان آذربایجان شرقی برداشت می‌شود و نمک برداشتی از ارومیه و قم برای مصارف غیرخوراکی و صنعتی است./