آنها كه نباید ماءالشعیر بنوشند

یك متخصص تغذیه گفت: مصرف نوشیدنی ماءالشعیر برای افراد چاق و افرادی كه دیابت دارند به عنوان یك نوشیدنی مفید توصیه نمی‌شود.

مجید كاراندیش اظهار داشت: ماءالشعیر جزو نوشابه‌های گازدار محسوب می‌شود كه در بسیاری از موارد به عنوان نوشیدنی مفید شناخته شده است ولی با توجه به اطلاعاتی كه درباره آن منتشر شده؛ این نوشیدنی، قندخون را افزایش می‌دهد و افرادی كه مبتلا به بیماری دیابت یا پیش‌دیابت هستند باید از مصرف آن خودداری كنند.

وی ادامه داد: در افرادی كه مبتلا به سنگ كلیه هستند ممكن است مصرف نوشیدنی ماءالشعیر در مواردی كه سنگ كلیه در حال خروج از كلیه و عبور از مجرای اداراری باشد، موجب سهولت عبور سنگ از مجرای اداری شود ولی در مواردی كه سنگ، در كلیه قرار گرفته و در حال خروج از كلیه نیست؛ در این صورت، مصرف ماءالشعیر كمكی نمی‌كند.

این متخصص تغذیه افزود: همچنین مصرف زیاد این نوشیدنی موجب چاقی در افراد می‌شود و عوارض چاقی را نیز بیشتر می‌كند.

كاراندیش عنوان كرد: بهترین نوشیدنی برای پیشگیری از سنگ كلیه و همچنین جلوگیری از بزرگ شدن اندازه سنگ‌های كلیوی، مصرف مقدار كافی آب سالم است كه به ویژه پیش از خواب توصیه می‌شود.

وی تصریح كرد: در عصاره مالت، كه ماءالشعیر از آن درست می‌شود، مقداری ویتامین‌های گروه b وجود دارد كه از مواد مغذی محسوب می‌شوند ولی زمانی كه به نوشابه‌های گازدار تبدیل می‌شوند، مقداری از خواص آن‌ها كم می‌شود.

این متخصص تغذیه یادآور شد: به افرادی كه دچار ناراحتی گوارشی و بیماری التهاب هستند توصیه می‌شود این نوشیدنی را مصرف نكنند، زیرا حالت گازدار بودن ماءالشعیرها برای این افراد مضر است.

كاراندیش درباره حساسیت‌هایی كه پس از مصرف ماءالشعیر با طعم‌های مختلف ایجاد می‌شود، گفت: اگر افراد پس از مصرف ماءالشعیر با طعم‌های مختلف، دچار هرگونه حساسیت در دستگاه گوارش یا دستگاه تناسلی می‌شوند، باید از مصرف آن خودداری كنند.

وی عنوان كرد: ماءالشعیر باید در قوطی‌ها و بطری‌های تیره قرار گیرد زیرا این نوشیدنی دارای ویتامین‌های گروه b است كه بعضی از آنها به نور حساس هستند و اگر در معرض نور قرار بگیرند ویتامین‌های آنها غیرفعال می‌شوند.