چهارشنبه , ۸ بهمن ۱۳۹۹
خانه / اخبار / برداشت ۱۲۴ هزار تن برگ سبز چای در کشور؛ تولید چای امسال ۱۰ درصد افزایش یافت
برداشت ۱۲۴ هزار تن برگ سبز چای در کشور؛ تولید چای امسال ۱۰ درصد افزایش یافت

برداشت ۱۲۴ هزار تن برگ سبز چای در کشور؛ تولید چای امسال ۱۰ درصد افزایش یافت

حبیب جهانساز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه اقدامات، تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های هدفمند سازمان چای کشور موجب بازگشت حدود هزار بهره‌بردار چای به چرخه تولید شده است اظهار داشت: تاکنون ۱۲۴ هزار تن برگ سبز چای در کشور تولید شده که در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان چای کشور پرداخت به موقع مطالبات چایکاران گیلان و مازندران را از اولویت‌های دولت و این سازمان اعلام کرد و بیان کرد: اعطای تسهیلات به‌زراعی و زمینه‌سازی برای خرید ماشین‌آلات هرس و دستگاه برگ چین نیز از دیگر مسائلی بوده که سازمان چای برای حمایت همه‌جانبه و بیشتر از چایکاران به‌دنبال انجام آن است.

جهانساز افزایش ۴۰ درصدی قیمت برگ سبز را یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در ایجاد رونق صنعت چای کشور دانست و عنوان کرد: پرداخت تسهیلات کم بهره، پرداخت به‌موقع مطالبات در طرح باغ – کارخانه و پرداخت مابه‌التفاوت به نسبت کیفیت برگ‌های عرضه شده چایکاران از دیگر عوامل توسعه صنعت چای کشور محسوب می‌شود.

وی صندوق حمایت از توسعه صنعت چای را بازوی مالی سازمان چای کشور خواند و با تأکید بر اینکه مکانیزاسیون باغات چای از اولویت‌های سازمان چای محسوب می‌شود تصریح کرد: در حال حاضر دو شرکت مکانیزاسیون به کمک صندوق حمایت از توسعه صنعت چای برای افزایش ضریب مکانیزاسیون این صنعت در کشور تلاش می‌کنند.

رئیس سازمان چای کشور از پرداخت تسهیلات ۴ درصدی به چایکاران گیلان و مازندران با هدف اجرای عملیات به‌زراعی و اصلاح باغات چای خبر داد و ابراز داشت: در این طرح مقرر شده برای اینکه پس از دریافت تسهیلات فشار زیادی به کشاورزان چایکار وارد نشود بازپرداخت آن در فرایندی ۵ ساله از بهای برگ سبز تحویلی آنان کسر شود.

جهانساز در پاسخ به این پرسش که چه مقدار از باغات چای گیلان و مازندران در دشت واقع شده است نیز اظهار داشت: حدود ۲۰ درصد از باغات چای در دشت‌ها قرار گرفته است و با توجه به اینکه هنوز در کشور کمباین برداشت چای وجود ندارد بنابراین برای سهولت چایکاران جهت برگ‌چینی به دنبال واردات این دستگاه هستیم.

وی به نقش چای در حفظ اکسیستم استان گیلان و جلوگیری از فرسایش خاک به جهت کاشت بوته‌های چای در مناطق شیب‌دار اشاره کرد و بیان کرد: ۸۰ درصد باغات چای استان‌های گیلان و مازندران در اراضی شیب‌دار واقع شده است که این امر بالاترین نقش زسیت محیطی را در جلوگیری از سیلاب‌های منطقه‌ای ایفا می‌کنند.

رئیس سازمان چای کشور از گردش مالی ۲ هزار میلیارد تومانی که صنعت چای برای اقتصاد استان گیلان به همراه دارد سخن گفت و خاطرنشان کرد: با توجه به این جایگاه اشاره شده لازم است برای توسعه، بهبود عملکردها و افزایش میزان بهره‌وری این محصول استراتژیک تلاش‌های بیشتری انجام شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *