دوشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۹
خانه / اخبار / برنامه تولید انواع بذور در سال زراعی جاری به ۱۹۰ هزارتن می رسد
برنامه تولید انواع بذور در سال زراعی جاری به ۱۹۰ هزارتن می رسد

برنامه تولید انواع بذور در سال زراعی جاری به ۱۹۰ هزارتن می رسد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برنامه تولید و تدارک انواع بذور در سال زراعی ۹۹-۹۸، در ۲۸ استان کشور در مجموع به ۱۹۰ هزار تن می‌رسد.

به گزارش فودکلینیک و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین شیرزاد در گزارشی درباره آمار و ارقام چشم انداز برنامه تولید و تدارک انواع بذور محصولات زراعی اساسی از سال جاری تا افق ۱۴۰۴، اظهار داشت: براساس این برنامه تا افق ۱۴۰۴ تولید بذر گندم شبکه تحت پوشش با افرایش ۳۳ درصدی از ۱۵۰ هزار تن به ۲۰۰ هزار تن خواهد رسید، بذر جو و حبوبات نیز به ترتیب با رشد صد درصدی به ۵۵ هزار تن و ۲ هزار تن در کلیه طبقات بذری افزایش می‌یابد.

وی افزود: تولید بذر علوفه (شبدر برسیم) نیز از میزان ۵۰۰ تن به ۷۰۰ تن می‌رسد و در صورت نیاز استان‌ها تا میزان ۱۰۰۰ تن نیز قابل افزایش است، همچنین تولید بذر هیبرید ذرت ارقام میان رس و دیر رس با مشارکت یک شرکت آغاز و در حال حاضر ۵۰ تن تولید شده است و برنامه ریزی جهت افزایش تولید تا ۱۰۰۰ تن در برنامه وجود دارد. در دانه‌های روغنی نیز امکان تولید بذر هیبرید کلزا ۱۲۰۰ تن، سویا ۳۰۰۰ تن و کنجد نیز ۴۰۰ تن فراهم شده و عملیاتی می‌گردد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: همچنین، برنامه تولید و تدارک انواع بذور در سال زراعی ۹۹-۹۸، در ۲۸ استان کشور در مجموع به ۱۹۰ هزار تن می‌رسد.

شیرزاد، درباره جدول برنامه تولید بذور (کلزا، ذرت، کنجد، شبدر برسیم) در یکی از کشت و صنعت‌های دزفول (خوزستان) در سال جاری، توضیح داد: تولید بذر هیبرید کلزا در سطح ۵۵۰ هکتار با پیش بینی عملکرد ۱۲۰۰ تن تولید بذر هیبرید ذرت در سطح ۵۰ هکتار و پیش بینی عملکرد ۷۵ تن و تولید بذر OP کنجد در سطح ۵۰ هکتار و پیش بینی عملکرد ۴۵ تن برنامه ریزی شده است.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه این گزارش، به جدول تولید بذور OP ( پیاز، گوجه فرنگی) در یکی از شرکت‌های کشت و صنعت اشاره کرد و اظهار داشت: مقدمات تولید بذر OP یک رقم پیاز با سطح ۲۰۰ هکتار و سه رقم گوجه فرنگی با ۱۰۰ هکتار سطح زیر کشت فراهم و قابل اجرا می‌باشد. بدیهی است تولید بذر خیار سبز، فلفل و ملون نیز در برنامه آتی این کشت و صنعت وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *