بسته بندی های جدید که نیازی به دورریختن ندارند

 

5 نوع بسته بندی مواد غذایی فوق مدرن که شما مجبور نیستید آن ها را دور بریزید:
http://www.wired.com/2014/09/5-futuristic-food-wrappers-that-you-dont-have-to-throw-away

دپارتمان بین الملل : نسترن صومی


شما از خواب بیدار می شوید، کمی ماست یونانی می خورید، سپس ظرف پلاستیکی آن را دور می اندازید.بعد از آن شما یک ظرف سالاد و یک بسته چیپس کوچک می گیریدنآ  ، سپس کاسه پلاستیکی سالاد و بسته بندی چیپس را دور می اندازید. اسنک می خورید،بسته بندی آن را دور می اندازید. نوشیدنی می خورید و قوطی آن را دور می اندازید.
قبل از اینکه حتی زمان صرف شام برسد، انتقال بسته بندی های مواد غذایی به سطل زباله چند بار اتفاق افتاده است.
Nixing   (انتقال به طور کامل )، نام پروژه ای است که در دست Hannah Billqvist , Anna Glansén ,  ، یک گروه طراحی  ماشین های آینده از کشور سوئد هستند.
در حال حاضر،این دو نفر چند اختراع جدید  به ثبت رسانده اند، که دو تا از زیر مجموعه های آن ، شامل دو روش جدید برای بسته بندی های پایدار می باشند:

1- بسته بندی های موادغذایی  که می توانند  به دو شکل  بشقاب و کاسه به یکدیگر تبدیل شوند.

2- بسته بندی هایی که می توانند تبدیل به کود گیاهی شوند و یا شسته شوند و از کانال فاضلاب عبور کند.

 

اولین اختراع این گروه ماشین های فرا مدرن هستند  که  ظروف با دوام و با قابلیت انبساط (قابل گسترش) تولید می کنند:
یک بسته بندی سلولزی می تواند به راحتی  در اطراف ماده غذایی  که به روش انجماد خشک تولید شده است ، بچسبد.آب داغ را در یک قوری بریزید ، نه تنها ماده غذایی می پزد، پوشش ماده غذایی باز خواهد شد و در ظرف پخش خواهد شد.این ظرف هنوز هم یک نمونه اولیه است، اما ما در حال حاضر یک تکنولوژی مشابه در عمل دیده ایم : سال گذشته یک تیم در MIT  با نام  4-D چاپ معروف شد ، که در این روش اشیاء به طور هوشمندانه و به روش نوین و اشکال مفید می توانستند سرهم بندی شوند.

 

مطلب جدیدتر :

در روش دوم ، بسته بندی طوری طراحی شده است که می تواند به طور طبیعی تجزیه شود و یا می تواند در آب حل شودو از کانال فاضلاب عبور کند.

سه ماده غذایی که دارای خط فرضی هستند: برنج باسماتی ، روغن زیتون ، و تمشک چرب.

به گفتهGlansén  ، کل نکته این پروژه ، یافتن یک جایگزین برای پلاستیک است.یک نکته خوب در مورد پلاستیک این است که به راحتی با مواد دیگر واکنش نشان نمی دهد ، اما نکته بدی که در مورد پلاستیک  وجود دارد این است که، فرآیند تجزیه طبیعی  پلاستیک  دشوار است.
یک نکته چشمگیر در پیدا کردن ترکیب مناسب نهفته است
در عوض، ماشین آلات بسته بندی فرا مدرن ، مانند محتوای غذایی شان دارای زمان ماندگاری کوتاه مدت هستند .

ترفندی که ساخت آن ها را امکان پذیر می کند ، در پیدا کردن و ترکیب کردن موادی است که با یکدیگر واکنش نمی دهند.

به عنوان مثال ،اگر روغن زیتون  در یک ظرف شکرکاراملیزه شده که با موم پوشیده شده است، وارد شود،هیچ اتفاقی نمی افتد، زیرا آب شکر را تجزیه می کند. اما ،چربی یا آب میوه تازه می تواند در یک ظرف  ژل آگار جلبک دریایی وارد شودو آن را تجزیه کند.هنگامی که آن را یخ زدایی می کنند، بسته بندی با همان سرعتی که محتویاتش پلاسیده می شود ، پلاسیده خواهند شد.
وارد کردن همه این محصولات  به بازار ، یک کار پر هزینه است.

Glansén پیش بینی کرد که: ما  این نوع از بسته بندی را  در قفسه های فروشگاه ها  در پنج سال آینده و یا بیشتر خواهیم دید، اما در واقع یکی از اختراعات ماشین فرامدرن به زودی برای  فروش وارد بازار می شود.Micro garden ( گلخانه کوچک) یک خانه سبز کوچک است که از کاغذ ساخته شده است که ازآگار جلبک دریایی برای پرورش سبزیجات ریز و گیاهان دارویی (گیاهان ادویه ای) استفاده می شود.

Infarm   نام یک شرکت کوچک آلمانی است که راه حل هایی برای نگهداری از گلخانه های کوچک در خانه ها و محل های کسب و کار ارائه داده است.

اما منبع الهام بخشی که در پشت طرح  ماشین های فرامدرن است  بسیار، بسیار، قدیمی است که عبارتند از:میوه و تخم مرغ .

به عنوان مثال، تنها دلیلی که مردم پوست پرتقال نمی خورند،به این دلیل است که ترش و بد طعم  است .(گفته می شود، آنها چاشنی های نسبتاً خوبی برای کوکتل ها هستند.)

Glansénمی گوید:درحال حاضر، بسته بندی های های مومی شکل که  آنها ساخته اند  بیش از حد بی مزه هستند. اما،این به این معنی نیست که پوسته ( یا لفاف بسته ، یا پوسته) خوشمزه می تواند بیش از حد دوراز دسترس باشد .