بی خوابی و خواب آلودگی را با تغذیه درمان کنیم / مصرف انگور سیاه و شیر به داشتن خواب راحت کمک می کند

متخصص تغذیه و رژیم غذایی با بیان ملزومات خواب راحت گفت: افراد می تواند با مصرف لبنیات و یا یک لیوان شیر قبل از خواب به داشتن خواب راحت و با مصرف قهوه به عنوان اولین نوشیدنی در هنگام بیدار شدن در خواب در خواب خود تاثیر گذار باشند.

دکتر کوروش جعفریان متخصص تغذیه و رژیم غذایی در گفت و گو با خبرنگار گروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا(داناخبر)، با اشاره به مواد غذایی که مصرف آن ها می تواند در تنظیم خواب به افراد کمک کند گفت: در فصل بهار برخی افراد دچار خواب آلودگی می شوند و برخی دیگر ساعت بیشتری را بیدار می مانند که برای برقراری تعادل میان ساعات بیداری و خواب افراد می توانند مصرف برخی مواد غذایی را در اولویت مصرف خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه افرادی که احساس سیری دارند خواب راحتری دارند و بالعکس افرادی که احساس گرسنگی دارند از خواب مناسبی برخوردار نیستند گفت: افراد می توانند با مصرف مواد غذایی حاوی سروتونین و ملاتونین در تنظیم خواب خود تاثیر گذار باشند زیرا این دو ماده انتقال دهنده های عصبی، مولکولی در مغز هستند.جعفریان با توجه به اینکه مواد غذایی نادری حاوی ملاتونین هستند عنوان کرد: در این میان می توان به انگور سیاه اشاره کرد. مصرف این میوه می تواند موجب افرایش ملاتونین، ایجاد آرامش در خواب، عمیق شدن خواب و کاهش طول بیداری در هنگام خواب شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه «تریپتوفان» یکی از پیش ساز های سروتونین است تصریح کرد: تریپتوفان یکی از اسیدهای آمینه ضروری است که به وسیله مغز استفاده می شود. همراه با ویتامین B6، B3 و منیزیم ، در مغز تولید سروتونین می کند که منتقل کننده پیام های عصبی بین مغز و مکانیزم بیوشیمی خواب است .تریپتوفان در ایجادخواب طبیعی و همراه با آرامش کمک می کند .این متخصص تغذیه و رژیم غذایی با بیان اینکه کافئین سرشار از سرونوتین است افزود: موادی از قبیل قهوه، چای و نوشابه های تیره رنگ حاوی مقدار فراوانی کافئین هستند.

جعفری در پایان با تاکید براینکه زمان مصرف در نحوه تاثیرگذاری این مواد بسیار موثر است خاطر نشان کرد: به عنوان مثال افراد می تواند با مصرف لبنیات و یا یک لیوان شیر قبل از خواب به داشتن خواب راحت و با مصرف قهوه به عنوان اولین نوشیدنی در هنگام بیدار شدن در خواب خود تاثیر گذار باشند.