استاندارد

تجهيز اداره استاندارد گلپايگان به آزمايشگاه صنايع غذايي گلپايگان

 

– خبرگزاري مهر: رئيس اداره استاندارد شهرستان گلپايگان گفت: اداره استاندارد گلپايگان به آزمايشگاه صنايع غذايي تجهيز خواهد شد كه تاكنون 70 درصد تجهيزات آن خريداري شده و آزمايشگاه مصالح ساختماني نيز در دستور كار است.

گلپايگان – خبرگزاري مهر: رئيس اداره استاندارد شهرستان گلپايگان گفت: اداره استاندارد گلپايگان به آزمايشگاه صنايع غذايي تجهيز خواهد شد كه تاكنون 70 درصد تجهيزات آن خريداري شده و آزمايشگاه مصالح ساختماني نيز در دستور كار است.

به گزارش خبرنگار مهر، حميدرضا اميني در نشست خبري با خبرنگاران كه صبح شنبه در محل اداره استاندارد گلپايگان برگزار شد، به تأسيس اداره استاندارد شهرستان در سال 91 اشاره كرد و در ادامه به اهم فعاليت هاي اداره استاندارد شهرستان گلپايگان طي سال 92 و سه ماهه 93 پرداخت و افزود: طي بازرسي از 500 واحدهاي توليدي گلپايگان در سال گذشته به 30 واحد توليدي اخطار كتبي جهت رفع نواقص داده شد.

وي به 50 مورد بازرسي از واحدهاي توليدي از ابتداي سال جاري نيز تاكنون اشاره كرد و اظهار داشت: در بازرسي هاي انجام شده يك واحد توليدي مصالح ساختماني (شن و ماسه) و يك واحد توليدي لوله PVC پلمپ شد كه يكي از دو واحد پلمپ شده پس از طي مراحل قانوني و رسيدن به حد نصاب استاندارد از پلمپ خارج شد و ديگر واحد توليدي همچنان در پلمپ است.

رئيس اداره استاندارد گلپايگان با بيان اينكه در صورت مشاهده تخلف عدم رعايت شرايط استاندارد و يا جعل علامت استاندارد در واحدهاي توليدي متخلفين به مراجع قضايي معرفي مي شوند، افزود: مجازات افراد متخلف به يك ماه تا دو سال حبس و جزاي نقدي خواهد بود و از ادامه فعاليت آنها جلوگيري به عمل مي آيد.

اميني با بيان اينكه در سال 92 بالغ بر 260 مورد نمونه برداري از واحدهاي توليدي در گلپايگان انجام شد، تصريح كرد: در سال جاري نيز تاكنون بالغ بر 70 مورد نمونه برداري در راستاي كنترل كيفيت محصولات واحدهاي توليدي انجام شده است.

وي با بيان اينكه صدور پروانه، تمديد پروانه واحدهاي توليدي، بازديد، بازرسي و نظارت بر روي عملكرد در حيطه وظايف اداره استاندارد گلپايگان است، تصریح كرد: شرايط صدور و تمديد پروانه واحدهاي توليدي مستلزم موازين تعريف شده از سوي استاندارد بوده كه از محصول توليدي نمونه برداري و به آزمايشگاه ارسال و پس از تأييد شدن و احراز شرايط كامل واحد به همراه كليه مدارك و مستندات لازم به كميته علائم اداره كل استاندارد استان فرستاده و پس از آنكه مورد تأييد قرار گرفت، براي واحد يك پروانه استاندارد به مدت يك سال صادر مي شود.

رئيس اداره استاندارد گلپايگان عنوان كرد: با توجه به اينكه مدت اعتبار پروانه استاندارد واحدهاي توليدي يكسال است در صورت رعايت شرايط استاندارد پروانه استاندارد آنها تمديد و در غير اين صورت ضمن جلوگيري از فعاليت واحد پروانه استاندارد آنها ابطال مي شود.

وي با بيان اينكه شهرستان گلپايگان و خوانسار تحت نظارت اداره استاندارد است، تصريح كرد: بالغ بر 100 واحد توليدي در شهرستان هاي گلپايگان و خوانسار اعم از غذايي- پليمر- برق و خودرو و ساختماني تحت نظارت اداره استاندارد گلپايگان است.

اميني با بيان اينكه بهره برداري از شهربازي با صدور مجوز و تأييديه از اداره استاندارد صورت مي گيرد، گفت: در سال گذشته شهربازي پارك ساحلي گلپايگان به علت غيراستاندارد بودن پلمپ شد و پس از بازرسي ها و رسيدن به حد نصاب از پلمپ خارج شد.

وي نظارت بر نصب آسانسور در آپارتمان را حيطه كاري اداره استاندارد عنوان كرد و گفت: دريافت پايان كار را از شهرداري ها طبق قانون منوط به تأييديه و گرفتن گواهي نصب آسانسور از سازمان ملي استاندارد است.

رئيس اداره استاندارد گلپايگان با اشاره به اينكه ايمني آسانسور مورد اهميت است، افزود: عدم رعايت شرايط استاندارد در نصب آسانسور موجب خسارات جبران ناپذيري مي شود.

وي افزود: از ابتداي سال 92 تاكنون بازرسي از مراكز عرضه و فروش كالا در سطح شهرستان هاي گلپايگان و خوانسار انجام پذيرفت كه منجر به جمع آوري كالاهاي غيراستاندارد در سطح شهرستان ها شد.

اميني در ادامه گفت: بر اساس قانون سازمان ملي استاندارد كشور و در راستاي جلوگيري از بروز بيشتر خسارت هاي جاني و مالي به هنگام آتش سوزي در خودروهاي حمل و نقل مسافر و باربري تمام خودروهاي حمل مسافر و باربري در نيمه دوم سال جاري موظف هستند براي نصب كپسول اطفاي حريق در خودروها اقدام كنند.

وي تأكيد كرد: اين طرح به صورت ملي در نيمه دوم سال جاري به صورت اجباري اجرا مي شود تا در صورت وقوع اطفاي حريق در خودروها ازخسارت احتمالي جلوگيري شود.

رئيس اداره استاندارد گلپايگان با اشاره به اينكه شهروندان براي خريد كالا هزينه هاي بالايي پرداخت مي كنند، افزود: لذا حق مسلم مردم است كه كالاهاي با كيفيت دريافت کنند و از آنها خواهشمنديم در صورت مشاهده هرگونه كالاي غيراستاندارد مراتب را به اداره استاندارد شهرستان گلپايگان اطلاع دهند.

اميني با اشاره به اهميت اعتماد و اطمينان مردم به علامت استاندارد، بيان داشت: اداره استاندارد شهرستان از تمام توليدكنندگان كالاهاي مرغوب و با كيفيت حمايت و با واحدهاي توليدي متخلف كه كالاهاي بي كيفيت توليد مي كنند، برخورد قانوني خواهد كرد.

وي در پايان به تعداد واحدهاي توليدي صنايع غذايي در سطح شهرستان اشاره كرد و افزود: با توجه به نياز آزمايشگاه صنايع غذايي مرجع، با پيگيري ها و همراهي مهندس شفيعي مديركل استاندارد استان اصفهان و محسن حسين ميرزايي فرماندار شهرستان گلپايگان، اداره استاندارد به آزمايشگاه صنايع غذايي تجهيز خواهد شد كه تاكنون 70 درصد تجهيزات آن خريداري شده است و آزمايشگاه مصالح ساختماني نيز در دستور كار است.