نمک

تقلب در بازار نمک

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان نمک تصفیه ایران گفت: نزدیک به 50 درصد نمک خوراکی موجود در بازار کشور تقلبی و غیراستاندارد است.

محمدابریشم کار از وجود نمک های تقلبی و غیراستاندارد در بازار کشور ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: این نمک ها علاوه بر ضررهای مالی به مردم و تولیدکنندگان واقعی، سلامت جامعه را به خطر خواهد انداخت.

وی اضافه کرد: کلاهبرداران با سوءاستفاده از نیاز مردم به این ماده خوراکی، نمک تصفیه نشده و تقلبی را به جای نمک تصفیه شده به بازار عرضه می کنند؛ اتفاقی که هم به سلامت مردم و هم به شرکت های فعال در عرصه نمک لطمه وارد می کند.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان نمک تصفیه ادامه داد: سودجویان نمک خالص را از معادن که براحتی قابل دسترسی است تهیه کرده و به اندازه دانه های نمک در می آورند و کمی هم به آن ید اضافه می کنند. نمک خالص دارای فلزات سنگین است که علاوه بر ایجاد سرطان، موجب تشکیل سنگ کلیه و افزایش فشار خون خواهد شد و در نهایت کارافتادگی کبد را به همراه دارد.

ابریشم کار با بیان اینکه نمک به دو گروه خوراکی و صنعتی تقسیم می شود، اظهار داشت: اگر نمک خوب تصفیه نشود و املاح آن تقریبا دست نخورده باقی بماند، آنچه مشاهده می کنید نمک صنعتی است. اگرچه نمک صنعتی کاربردهای زیادی دارد اما نباید در صنایع غذایی و خوراکی وارد شود.

وی، نمک خوراکی را دارای استاندارد اجباری دانست و گفت: نمک خوراکی نباید بیش از 0.8 درصد ناخالصی داشته باشد در غیر این صورت نمک از استاندارد خارج خواهد شد.

ابریشم کار تصریح کرد: دسترسی آسان و کم هزینه به منابع غنی نمک، شرایط را برای حضور سودجویان در بازار نمک خوراکی کشور فراهم کرده است.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندکان نمک تصفیه ایران با بیان اینکه، این انجمن سودجویان و کلاهبردارن را شناسایی کرده است، از دستگاه های نظارتی و کنترلی خواست با همکاری این انجمن به طور ضربتی جلوی فعالیت این افراد گرفته شود.

وی سپس میزان مصرف داخلی نمک خوراکی را در سال 720 هزار تن عنوان کرد و گفت: باید هرچه سریعتر جلوی عرضه این محصول غیراستاندارد و تقلبی را در بازار گرفت که این تنها با همکاری دولت و بخش خصوصی امکان پذیر است.

ابریشم کار در پایان با اشاره به اینکه هم اکنون نمک به سه شکل تصفیه، شست وشو و کوبشی در کشور تولید می شود، گفت: نمک به صورت طبیعی و نسبتا خالص در طبیعت موجود بوده و در نوع کوبشی این نوع نمک تنها کوبیده شده و در بسته های پر زرق و برق و با قیمت پایین تر از نمک تصفیه شده در بازار عرضه می شود.

 منبع: ایرنا