ته دیگ به علت ایجاد تورم در دستگاه گوارش ، زمینه ساز ابتلا به سرطان است

ته دیگ عامل زمینه ساز برای ابتلا به سرطان است
بسیاری از ما ایرانیان علاقه فراوانی به مصرف ته دیگ، نان برشته و سیب‌زمینی سرخ کرده داریم به گونه‌ای که مصرف این دست مواد غذایی جزیی از فرهنگ ما تبدیل شده است و اگر از این دست موادغذایی استفاده نکنیم تصور می کنیم که غذای ما کامل نبوده و لذت کامل را از مصرف غذا نبرده ایم.
شاهدی عضو هیئت علمی گروه صنایع غذایی دانشگاه صنعتی اصفهان و عضو انجمن غذا، صنعت و سلامت در این زمینه در گفتگو با ایمنا با بیان اینکه حرارت دادن زیاد به سیب زمینی و یا نان به علت آنکه غنی از نشاسته هستند موجب تولید مواد سمی آکریلامیدی فراوانی می‌شود که عامل مهمی در ایجادانواع سرطان دستگاه گوارش است.
وی با اشاره به اینکه حرارت دادن مستقیم این دست مواد غذایی به ویژه غلات عامل مهمی در ایجاد این ماده سرطان زا در آنها است، خاطرنشان کرد: این در حالی اتکه در بسیاری از نانوایی های سنتی ما بدون هیچ گونه نظارتی خمیر نان به روش حرارت مستقیم طبخ و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.
عضو هیئت علمی گروه صنایع غذایی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: عدم آموزش بسیاری از نانوایان و نبود آگاهی آنان در این زمینه عامل مهمی در تولید موادغذایی سمی و خطرناک برای انسان است.
وی با بیان اینکه ته دیگ از ارزش غذایی بسیار پایینی برخوردار است، گفت: مصرف ته دیگ علاوه بر اینکه هیچ نوع خاصیتی برای مصرف کننده ندارد عامل مهمی در ایجاد انواع و اقسام سرطزان ها و همچنین بهم ریختگی سیستم گوارشی بدن می‌شود.
شاهدی با اشاره به عدم رعایت موازین بهداشتی در تهیه نان های سنتی، اظهارداشت: بسیاری از نانوایان با افزایش سطح آن میزان تماس خمیر با شعله را بیشتر کرده در نتیجه نان در معرض حرارت بیشتری قرار گرفته و در نهایت میزان اسید مضر آن به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.
وی بیان داشت: این در حالی است که در تهیه نان های صنعتی به دلیل به کارگیری متخصصان تغذیه از ایجاد چنین واکنشی جلوگیری شده و می‌توان گفت این دست نان‌ها از سلامت بیشتری برخوردار هستند.
عضو هیئت علمی گروه صنایع غذایی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر توجه به بهداشت نان‌های سنتی بر تولید بیشتر این دست نان‌ها تاکید کرد و خاطرنشان کرد: بهداشتی بودن نان های صنعتی به معنای کنار گذاشتن نان های سنتی نیست، این دست نان ها از ارزش غذایی فراوانی برخوردار هستند بنابراین استفاده از آنان با توجه به نحوه پخت صحیح بسیار سودمند است.
وی در مورد مصرف ته دیگ و یا مواد خشک دیگر، گفت: مصرف این مواد در طولانی مدت موجب ایجاد خراش‌های جدی بر دیواره معده شده که عامل مهمی در التهاب آن است و خود عامل زمینه ساز برای ابتلا به سرطان خواهد بود.
شاهدی بهترین مواد غذایی سالم را غذاهای آب پز و بخارپز دانست و اظهارداشت: گرچه مواد غذایی سرخ شده از طعم خوبی برخوردار هستند اما استفاده از غذاهای آب پز بهترین تامین کننده سلامتی است.