توصیه سازمان های بین المللی، به ازای هر فرد به طورمتوسط حداکثر 5 گرم نمک در روز می باشد

از نظرسازمان غذا ودارونمك تصفيه شده يددار تنها نمك مجاز مصرف خانگي است

 

نمکهای غیر تصفیه و غیر بهداشتی ( مانند سنگ نمک، نمک های صنعتی و نمک دریا ) که در برخی از عطاری ها و یا فروشگاه های سطح شهر مشاهده می شوند به دلیل داشتن ناخالصی های فراوان و زیانبار، برای سلامتی مردم مضر هستند .
به گزارش ايفدونا – Ifdona ،كارشناس مواد غذايي سازمان غذا و دارو گفت: جهت مصارف خوراکی صرفا استفاده از نمک تصفیه شده یددار که میزان ناخالصی های آن به حداقل رسیده و توسط کارخانه های تولید نمک خوراکی تولید می شود مجاز است.

مهندس سولماز چوبکی در گفت و گو با خبرنگار ايفدونا افزود: در تمام كشورهاي پيشرفته و كشورهاي در حال توسعه ارگانهاي نظارتي مواد غذائي كنترل زيادي بر توليد، توزيع و مصرف نمك براي مصارف خوراکی داشته اند و ویژگی های نمک خوراکی را با توجه به ضوابط و استاندارد های ملی کنترل می كنند.

وي تصريح كرد: نمکهای غیر تصفیه و غیر بهداشتی ( مانند سنگ نمک، نمک های صنعتی و نمک دریا ) که در برخی از عطاری ها و یا فروشگاه های سطح شهر مشاهده می شوند به دلیل داشتن ناخالصی های فراوان و زیانبار، برای سلامتی مردم مضر هستند .

مهندس چوبكي گفت: مصرف نمك هاي غير تصفيه و و غير بهداشتي باعث بروز بیماری ها و نارسایی های کلیوی، کبدی و گوارشی و حتی ایجاد مسمومیت می شود.

وي ادامه داد: بسیاری از این بیماری ها  هزینه های درمانی بسیار بالا را به دنبال دارد و سلامت مردم را به مخاطره می اندازد.

اين مقام مسوول در سازمان غذا و دارو تصريح كرد: وجود ناخالصي ها در نمك ضمن داشتن ظاهری بد رنگ (خاکستری) و علاوه بر ايجاد عوارض نامطلوب باعث كاهش شوري نمك شده و درنتيجه افزايش مصرف نمك را به دنبال دارد لذا استفاده از نمک تصفیه شده یددار ضروري است.

مهندس چوبكي با بيان اينكه هرچند براي پيشگيري از بيماريهاي قلبي ، عروقي و افزايش فشارخون مصرف كم نمك توصيه شده است افزود:  همان مقدار كم بايد از نمك هاي تصفيه شده خوراکی يددار باشد تا يد مورد نياز بدن نیز تامين شود.

وي ادامه داد: نمك هاي تصفيه شده يددار به دليل خلوص بالا ميزان يد را بهتر و به مدت بيشتري حفظ مي  كنند همچنين نمك هاي يد دار نبايد به مدت طولاني در معرض نور خورشيد و يا رطوبت قرار گيرند و بهتر است در ظروف در بسته و دور از نور و رطوبت نگهداري شود.

اين كارشناس غذا به هموطنان توصيه كرد: براي خريد نمك تصفيه شده خوراكي يددارحتما  به برچسب قید شده بر روی بسته بندی محصول دقت كنند كه كالا بايد تاريخ مصرف ،  پروانه ساخت از وزارت بهداشت، لوگوی سازمان غذا و دارو و همچنین عبارت “نمک تصفیه شده خوراکی یددار” را داشته باشد .

مهندس چوبكي گفت: میزان توصیه شده دریافت نمک خوراکی مطابق با توصیه سازمان های بین المللی، به ازای هر فرد متوسط حداکثر 5 گرم گزارش شده است که افراد باید به میزان مجاز نمک دریافتی ازهمه  مواد غذایی دقت كنند.