شیر

تولید شیرخام به 18 میلیون تن افزایش می یابد

با پیش بینی های سند چشم انداز سال 1404 و تمهیدات انجام شده، تولید شیر خام در کشور به 18 میلیون تن افزایش می یابد.

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در مراسم آغاز به کار فاز نخست یک دامداری مدرن وابسته به مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: این مجموعه از واحدهای نمونه شیری کشور است که روش های علمی – مدیریتی آن باید سرلوحه سایر تولیدکنندگان باشد.

حسن رکنی افزود: در این واحد توجه به مباحث اصلاح نژاد ژنتیکی دام ها، برنامه بهبود محیطی و تغذیه دام، کاهش بار میکروبی شیر و افزایش چربی در تولید به خوبی لحاظ شده که این مهم الگویی موفق از مدیریت جهادی و حرکت در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق کرده است.

وی خاطرنشان کرد: شیر از مغذی ترین و مناسب ترین پروتئین های دامی است که باید در سبد غذایی خانوار قرار گیرد، لذا افزایش و توسعه تولید شیر در کشور از اولویت های مهم وزارت جهاد کشاورزی است.

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هم اکنون شیر تولیدی کشور از یک میلیون رأس گاو تولید می شود، ادامه داد: با پیش بینی های سند چشم انداز سال 1404 و تمهیدات انجام شده، تولید شیر خام در کشور به 18 میلیون تن افزایش می یابد.

بازدید معاون دام جهاد کشاورزی از فاز نخست یک دامداری مدرن وابسته به کمیته امداد

رکنی درباره صادرات محصولات لبنی نیز گفت: در سال گذشته 550 هزار تن محصولات لبنی به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با گذشته رشد قابل قبول داشته است.

وی تصریح کرد: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در سال جاری قیمت شیر را یک هزار و 440 تومان تصویب کرده است که بر اساس قیمت های کارشناسی، باید این محصول با قیمت یک هزار و 520 تومان عرضه می شد، اما دامداران برای حمایت از مصرف کننده و رفاه جامعه و همراهی با دولت، محصول خود را با این قیمت عرضه می کنند.

رکنی در پایان با بیان اینکه یارانه شیر سال گذشته به طور کامل پرداخت شده است، یادآور شد: در سه ماه نخست امسال با توجه به قیمت گذاری شیر برای تنظیم بازار و جلوگیری از ایجاد ضرر و زیان تولیدکنندگان به ازای هر کیلوگرم شیر 190 تومان یارانه تصویب شده است.

 

منبع: ایانا