درمان سلوليت چیست ؟

 در صورت داشتن رژيم غذايي صحيح و نيز فعاليت بدني، استفاده از دستگاه هاي با تکنولوژي هاي جديد که توسط  مرکز ما  انجام مي پذيرد، مي تواند در تغيير سايز افراد مفيد واقع گردد

توجه به اين نکته ضروري است که همه ي تکنيک هايي که در درمان سلوليت بيان مي شوند درمان قطعي در اين زمينه نبوده و بدون ورزش و تغذيه مناسب بي تاثير خواهند بود. جالب است بدانيد که تحقيقات نشان داده است که ماساژ پوست مجاور ناحيه سلوليت با قدرت کافي و منظم، مي تواند در تغيير سايز و نيز ظاهر فرد مبتلا به سلوليت مفيد واقع شود.

در استفاده از دستگاه هاي ماساژ دهنده مجددا بايد تاکيد نمود که دو نکته اساسي نبايد ناديده گرفته شود:

اول آن که از دستگاه هاي استاندارد براي اين موضوع استفاده نماييد.

نکته دوم آن که اين موضوع حتما بايد توسط افراد مجرب و آموزش ديده براي شما انجام پذيرد.

البته بايد توجه داشت که اين دستگاه ها در تغيير وزن شما موثر نيستند و براي نتايج بهتر درماني، همراهي با يک رژيم غذايي صحیح  مناسب و ورزش از ضروريات است.

به طور خلاصه درمان هاي رايج در حل معضل سلوليت عبارت هستند از:

کاهش وزن کلی :

بر خلاف تصور خيلي از افراد که فکر مي کنند فقط از چاقي موضعي يا سلوليت رنج مي برند واقعيت آن است که خيلي از آنان به افزايش وزن کلي بدن و يا چاقي هم مبتلا مي باشند. لذا چه در آنان که از چاقي کلي رنج مي برند و يا فقط سلوليت مشکل آنان است کاهش وزن از طريق يک رژيم غذايي سالم و فعاليت بدني منظم يکي از بهترين روش هاي درماني خواهد بود.

کاهش وزن و انجام تمرينات کششي در ماهيچه هاي پا و ران و کفل مي تواند سبب اصلاح شکل خلل و فرج هاي ظاهري پوست شود. البته لازم به ذکر است که انجام ورزش هاي کششي سنگين در کوتاه مدت تغييري آن چناني را به دنبال نخواهد داشت علاوه بر آن که معمولا با دردهاي اسکلتي به ويژه در ناحيه کمر همراه خواهد بود. از طرف ديگر فوايد کاهش وزن از طريق رژيم غذايي به تنهايي، بدون انجام فعاليت بدني منظم نيز خيلي محدود است، هر چند که بعد از کاهش وزن، برجستگي سلوليت کمتر مي شود ولي به طور کامل محو نمي شود.

ليزر و فرکانس هاي راديوييبرای  لاغری موضعی:

يکي از راه هاي درماني ارئه شده، ليزر و استفاده از سيستم فرکانس هاي راديويي باشد. معمولا گفته مي شود که هر دوي اين سيستم ها سبب بهبود  سلوليت بعد از دوره هاي درماني 2 بار در هفته مي شود و نتايج تا 6 ماه دوام دارد. اما اين روش ها در طي سال هاي اخير ارائه شده و معمولا داراي استاندارد جهاني نبوده و فقط در بعضي از کشورها استفاده مي گردند.

ليپوساکشن برای لاغری موضعی:

بعضي افراد جهت  درمان سلوليت به ليپوساکشن متوسل مي شوند. در طول ليپوساکشن، پزشک جراح يک تيوپ نازک را از طريق يک برش کوچک زير پوست شما وارد مي کند و بعد چربي را بيرون مي کشد. گر چه ليپوساکشن اندام را متناسب مي کند اما سلوليت را خارج نمي کند و مي تواند ظاهر سلوليت را بدتر کند.

اندرمولوژي و يا ماساژ به همراه مکش:

بعضي از درمان هاي سلوليت  بر اين پايه است که ماساژ با قدرت به همراه مکش سبب افزايش جريان خون مي شود و نفوذ عروق خوني را در توده هاي کپسولي چربي امکان پذير ساخته و بر اين اساس باعث جابجايي سموم و کاهش حجم سلوليت مي شود. در اين روش منحصر به فرد که اندرمولوژي يا LPG  ناميده مي شود، از وسيله هاي دستي استفاده مي کنند که پوست را بين غلتک قرار مي دهد. شما بعد از مدتي متوجه تغييرات کمي در پوست مي شويد. آن چه در اين روش مهم است آن که مانند راديوفرکوئنسي و نيز ليزر 2 بار درهفته در يک دوره ي  10 جلسه اي بايد انجام شود تا نتايج آن ظاهر گردد.

اندرمولوژي  يکي از روش هاي جديد و پيشرفته در درمان سلوليت است که مزيت آن چنين است که اثربخشي آن مورد تاييد سازمان غذا و دارو آمريکا(FDA) قرار گرفته است.

در اين روش سيستم ماساژ با مکش ترکيب شده است و در واقع اين روش نوعي از تکنيک ماساژ است. لازم به ذکر است که اندرمولوژي در کنار ديگر روش هاي درماني از جمله اصلاح رژيم غذايي و افزايش فعاليت بدني، بسيار مفيد واقع مي شود.

به طور طبيعي پس از 6 جلسه از شروع درمان، نتايج اين فرآيند مشاهده مي شود و هر چه که اين درمان را ادامه دهيد متوجه بهبودهاي زيادي در سلوليت تان خواهد شد.

مزوتراپي  برای لاغری موضعی:

اين روند شامل تزريق محلولي شامل ترکيبي از آمينوفيلين، هورمون، آنزيم، عصاره هاي گياهي و ويتامين و مينرال زير پوست است. اين درمان مي تواند عوارض نا خواسته زيادي  داشته باشد که شامل عفونت و جوش و سطح ناهموار روي پوست مي شود.

کرم ها و ژل های  ضد سلوليت:

کرم ها که شامل ترکيبات مختلفي از جمله ويتامين ها، مينرال ها، عصاره هاي گياهي و آنتي اکسيدان ها هستند، به عنوان درمان هاي سلوليت مشخص شده اند کرم ها سبب بهبودي گردند و در بعضي از موارد که افراد حساسیت دارند  مواد موجود در اين محصولات باعث جوش و واکنش هاي پوستي مي شود.

پيشگيري:

اگر چه هيچ راه قاطعي براي جلوگيري از ابتلاء به سلوليت وجود ندارد  با اين وجود توصيه ي عمومي آن است که از افزايش وزن خودداري کنيد چرا که زمينه بروز سلوليت در افراد چاق به مراتب بيشتر مي باشد. همان طور که مي دانيد جلوگيري از افزايش وزن با ترکيب تغذيه سالم و ورزش امکان پذير خواهد بود. در انتخاب ورزش مناسب نيز بايد ترکيب ورزش هاي هوازي و مقاومتي مورد استفاده قرار گيرد. در انجام تمرينات ورزشي حرکات کششي گرچه ضروري است ولي شما در اين رابطه راه درازي در پيش داريد تا بتوانيد استحکام و مطلوبيت بافت پوست خود را حفظ کنيد.