در راستای تنویر افکار عمومی در خصوص خمیر مرغ استفاده از گوشت مرغ جداشده به روش مکانیکی ممنوع است

،گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری سازمان ودارو”ایفدونا“با دکتر هدایت حسینی مدیر کل نظارت بر فراورده ای غذایی آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در خصوص خمیرمرغ. آنهایی که دکتر هدایت حسینی مدیر کل نظارت بر فراورده ای غذایی آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو را میشناسند میدانند که باتوجه به حجم گسترده کار خیلی اهل مصاحبه نیست اگر هم ضرورت ایجاب کند تا حد ممکن تلگرافی و مختصر پاسخ می دهد و شاید این مصاحبه طولانی ترین مصاحبه صورت گرفته  با ایشان باشد که در ذیل مشاهده اش خواهید نمود

آقای دکتر،کارشناسان می گویند گوشت های جداشده به صورت مکانیکی (MDM)که لفظ عامیانه اش خمیر مرغ است،روشی است معمول در صنعت فرآورده های گوشت دنیا؛ که گوشتهای متصل به اسکلت حیوانات کشتار شده را با مقداری حدود 10 تا 15درصد وزن از لاشه جدا و در فرآورده های گوشتی مورد استفاده قرار می دهند  

اگر چه تکرار مکررات است اما دوست داریم از طرف مخاطبان “ایفدنا” ماجرای ممنوعیت خمیر مرغ را بار دیگر از زبان شما بشنویم؟

مواردی تخلف دیده شد و باتوجه به بررسی هایی که بعمل آمد به نتیجه رسیدیم شرایط و ضوابط بهداشتی دقیق تری بر تولید این محصولات حاکم نماییم. تولیدکنندگان را موظف کنیم تا آنجا که ممکن است این محصولات را صرفا در کارخانه هایی که تولید کننده فراورده مورد استفاده قرار دهندچرا که بدلیل حساس و فساد پذیری محصول حمل و نقل می تواند به فراورده آسیب برساند. و برای همین هم ما تولیدش را در حال حاضر متوقف کرده ایم تا آئین نامه بهداشتی آن هم نوشته شود و متخلفین را به مراجع قضایی معرفی کرده ایم.

در ابتدای امسال از دانشگاه علوم پزشکی خواستیم که پروانه های مربوطه را سه ماه تمدید نمایند و الان هم حدود یک ماه است که استفاده از گوشت مرغ جداشده به روش مکانیکی را ممنوع کرده ایم.

ضایعات مرغ که در تولید سوسیس و کالباس استفاده می شود برای مردم مضر است؟
بارها گفته شده که مردم اگر قطعات مرغ می خواهند که در تمامی فروشگاهها وجود دارد و اگر مرغ درسته نیز می خواهند بازهم در بسته بندی های بهداشتی وجود دارد و از مردم درخواسته کرده ایم که از قصاب نخواهند که ضایعات مرغ را جداکنند و قطع بندی نماید. ما آزمایشاتی نیز داریم که اگر این فرآورده در صنایع خوراکی استفاده شود شناسایی کنیم و این آزمایشات بصورت مستمرانجام می شود.

گاهی اوقات شنیده می شود خمیر مرغ  به صورت زیر پله ای و زیرزمینی تولید می شود و به سمت کارخانه می رود؟

عمدتا ضایعات به سمت فراورده های صنعتی می رود و آن چیزی که به سمت فرآورده غذایی می رود ممنوع است ولی باید نظارتهای ما هم به صورت مستمر باشد تا راه به کارخانه های تولید فرآورده های گوشتی پیدا نکند.

آیا شما الان می توانید به خط تولید کارخانه این که سوسیس و کالباس تولید می کند بروید؟

 بله قطعا! این جزء وظایف ماست و من هم با توجه به حساسیتی که وجود دارد متعدد از این کارخانه ها بازدید کرده ام و در بازرسی که از کارخانه های فرآورده گوشتی هم در ساعتهای اداری بازدید می شود هم در غیر ساعات اداری، ما اکیپ هایی داریم که حتی در شب هم بازدید می کنند که تخلفی صورت نگیرد و نظارت داشته باشند.

شما که در فرآیند تولید حضور داشته اید آیا این ضایعات اضافه می شوند؟

خیر؛ ضایعات اضافه نمی شوند و آنچه برای ما مهم است انبار مواد اولیه است . چون در انبار مواد اولیه باید گوشتها ومرغ هایی با تاریخ مصرف معتبر و بهداشتی باشد در فرایند سوسیس و کالباس هم افزودنی اضافه می شود که نوع و مقدار آنها تحت کنترل بازرسانمان است که اولین مرحله بازدید است و بعد از آن خط تولید، فرایند تولید، بهداشت کارخانه، بهداشت فردی کارکنان و … مورد بازرسی قرار می گیرد.

طی بازدید چیزی به اسم خمیر مرغ ندیده اید که استفاده شود؟

تا حدود یکماه پیش کارخانه ها مجوز استفاده از خمیر مرغ بهداشتی را داشته اند و در محل خود کارخانه و با نظارت مسئولین فنی و بازرسان ما تولید می شده ولی الان دیده شدن خمیر مرغ در کارخانه ها تخلف محسوب می شود و باعث توقف خط تولید می شود.

اگر خمیر مرغ بهداشتی بوده چرا استفاده از آن متوقف شده است؟

چون جامعیت در کل کشور نداشت گزارشهایی داشتیم که برخی موارد به صورت غیربهداشتی تولید می شوند و باید طبق یک ضابطه و قانون به جامعیت برسانیم در کل کشور و حتی اگر یک کارخانه هم تخلف انجام دهد برای ما حائز اهمیت است چون ما دغدغه سلامت مردم را داریم، برای همین تا تدوین آئین نامه های بهداشتی و صحه گذاری بهداشتی تولید آن را متوقف کرده ایم.

صحه گذاری بهداشتی یعنی چه؟

صحه گذاری بهداشتی درسی است که طی چندین سال در دانشگاه تدیس می شود ولی اگر بخواهیم به صورت اجمالی بگوییم، صحه گذاری بهداشتی در یک زنجیره تولید دیده می شود: مرغی که قطع بندی می شود، مرغی که وارد دستگاه جداسازی می شود، شرایط نگهداری، حمل ونقل، استفاده در فرآورده، نمونه گیری ازتمامی این مراحل چه میکروبیولوژیک چه شیمیایی، در تمامی مناطق کشور چه گرمسیری و چه سردسیری و در تمامی فصول سال این نمونه برداری انجام می شود و نتیجه اینها یک ارزیابی خطر می شود تا یک صحه گذاری بهداشتی انجام شود.

به نظر اگر قرار باشد دوربین  خبرنگاری وارد یکی از کارخانه های تولید سوسیس و کالباس شویم اجازه می دهند؟

 من تصور نمی کنم مشکلی باشد چون فرآورده های گوشتی در کشور ما با شرایط خوب تولید می شود و مواد اولیه خوبی در آن استفاده می شود. بازرسی های مستمر و دقیق ما وجود دارد. اگر شما هم علاقمند باشید ما هم خوشحال می شویم که با دوربین شما تشریف ببرید برای بازدید.

ما هم دوست داریم فرایند تولید و موادی که استفاده می شود را ببینیم و برای مردم هم جالب است

من هم پیشنهاد می کنم که چه با هماهنگی ما چه بدون هماهنگی ما به بازدید بروید.

درحال حاضر مردم سوسیس و کالباس را زیاد مصرف می کنند و باید این غذای مضر را کم کنند

 سرانه مصرف سوسیس و کالباس  و فرمولاسیون آن در کشورهای مختلف متفاوت است و در ایران هم حدود 5 تا 6کیلوگرم در سال سرانه مصرف برای هر ایرانی است ولی در برخی کشورها مثل آلمان تا 40کیلوگرم در سال هم هست. البته فراورده های سوسیس و کالباس به دلیل افزودنی هایی که دارد از جمله مواد نگهدارنده باید مصرفش محدود باشد.

آیا اتحادیه و انجمن های فرآورده های گوشتی سهمی در وضع قوانین و آیین نامه های سازمان غذا و دارو دارند؟

 انجمن فرآورده های گوشتی و اتحادیه فرآورده های گوشتی هر دو مورد مشورت ما هستند و در موارد مرتبط با آنها تبادل نظر می شود. دوستان به بحث های سلامت محور سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت واقف هستند و تعامل در توسعه سلامت دارند و باید به این نتیجه برسند این تصمیم گیری منطقی بوده در ارتقاء سلامت مردم و ارتقاء سلامت فرآورده های گوشتی موثر است.

 

پس حرف حساب آنها در برخی اظهار نظر ها چیست؟

 خمیر مرغ ماده ارزان قیمتی است چون فرآورده ثانویه است که از قطعه بندی مرغ بوجود می آید بعنوان یک فرآورده پروتئینی ارزان قیمت می شود روی آنها فکر کرد. ولی برای ما سلامت مردم مهمتر است، دوستان در جریان هستند و می دانند ممکن است به دلیل حساسیت و فسادپذیری این ماده در تولید و نگهداری و عرضه و جابجایی که دارد می تواند به سلامت مردم آسیب برساند که اگر صحه گذاری های بهداشتی ما نباشد می تواند نگران کننده باشد. من نظرم این است که همه تولید کنندگان دغدغه اولشان سلامت مردم است و سلامت مردم برایشان ارجعیت دارد. این محصولات هم باید تحت شرایط خاص تولید شوند و شرایط فنی و بهداشتی تولیدش باید کاملا بهداشتی باشد. به همین منظور سازمان غذا و دارو با هم فکری انجمن فرآورده های گوشتی سعی در تدوین استانداردها، ضوابط و معیارهای فنی تولید این محصولات دارد و بعد از تصویب و صحه گذاری بهداشتی این محصولات توسط سازمان غذا و دارو، استفاده شود.

اگر پیشنهادی در راستای کارهای مفیدی که انجام مید هید دارید و نیاز است که ارگانهای دیگر نیز به شما کمک کنند بفرمایید.

چون جمع شدن و خارج شدن ضایعات در قصابی ها خطرناک است.در واقع بیشتر پیگیر تدوین آئین نامه بهداشتی و فنی آن هستیم که درخود واحد تولیدی این جداسازی انجام شود و مثل بسیاری از نقاط دنیا امکان ورود این مواد به فرآورده های گوشتی وجود داشته باشد. همچنین از سازمان محترم دامپزشکی نیز درخواست کرده ایم که از قطع بندی مرغ در قصابی ها جلوگیری نمایند. البته عمدتاً این ضایعات به مصرف صنایع غیرخوراکی می رسد و در فرآورده های صنعتی غیر خوراکی استفاده می شوداگر سازمان دامپزشکی تولید ضایعات را در کل شهر متوقف کند و اجازه قطعه بندی مرغ را ندهند به سمت حل مشکل احتمالی از منشا حرکت نموده ایم.