دیابتی‌ها، میوه ترش کمتری مصرف کنند

مدیر داخلی انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی زنجان، گفت: دیابتی‌ها در مصرف مواد خوراکی خود دقت کنند، زیرا یک عدد لیموترش به اندازه یک عدد سیب قرمز قند دارد.
“لیلا غفاری” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: این انجمن که از سال 1382 مجوز فعالیت خود را اخذ کرده، تاکنون نزدیک به یک‌هزار و 500 نفر از افراد دیابتی زنجان را تحت پوشش خود قرار داده است.وی افزود: مهم‌ترین رویکرد این انجمن خیریه ارایه اصول آموزشی می‌باشد، زیرا آموزش در کنترل بیماری دیابت نقش مهمی دارد.
غفاری تصریح کرد: بیمارانی که از قشر متمکن جامعه هستند، در دوره‌های آموزشی و بیمارانی که عدم توانایی مالی آن‌ها برای انجمن احراز شده باشد، از هزینه‌های کمک درمانی و لوازم جانبی مورد نیاز از جمله دستگاه تست و نوار تست قند خون نیز استفاده می‌کنند.
این مسوول تاکید کرد: عضویت برای همه بیماران دیابتی در این انجمن آزاد است و چه بسا ضروری است، زیرا یک پزشک به دلیل محدودیتی که در وقت ویزیت بیماران دیابتی دارد شاید نتواند همه مطالب لازم را به بیمار گوش‌زد کرده یا اطلاعات و آگاهی عمومی را منتقل کند.
غفاری خاطرنشان کرد: بیماری دیابت یا مرض قند هنوز هم ناشناخته است و بسیاری از مبتلایان به اشتباه تصور می کنند که اگر مواد قندی و شیرین مصرف نکنند یا در صورتی که قند خون آن‌ها افزایش پیدا کرد، می‌توانند نوشیدنی‌های ترش مزه مصرف کنند، در حالی که این باور غلطی است، زیرا یک عدد لیموترش به اندازه یک سیب قرمز قند دارد.
وی با بیان اینکه فقط مصرف سبزیجات برای افراد دیابتی محدودیت ندارد، تصریح کرد: همه مواد خوراکی دارای مقادیری از قند هستند که در صورت مصرف بی‌رویه برای فرد دیابتی اعم از نوع یک یا نوع دو زیان‌آور است.غفاری گفت: آموزش برای تغذیه مناسب یکی از اصول مهم در کنترل بیماری دیابت است، زیرا فقط 30 درصد این بیماران نیاز به حضور پزشک دارند و مابقی آن به‌ویژه در دیابت نوع دوم که در آن بدن فرد به مقدار کم انسولین ترشح می‌کند، ارتباط تنگاتنگی با تغذیه فرد دارد.