سازمان غذا و دارو: «الکل خوراکی» خاصیت ضدویروس ندارد

سازمان غذا و دارو: «الکل خوراکی» خاصیت ضدویروس ندارد

مدیر امور توزیع اداره کل دارو و مواد سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه «الکل خوراکی» خاصیت ضدویروس ندارد، گفت: اگر الکل خاصیت ضدویروس داشت، ما نباید شاهد بیماری‌های عفونی در کسانی باشیم که الکل مصرف می‌کنند.

«علی رزازان» مدیر امور توزیع اداره کل دارو و مواد سازمان غذا و دارو ، در واکنش به مصرف الکل از سوی برخی افراد به منظور مقابله با کرونا و مسمومیت‌های الکلی ناشی از آن گفت: الکل خوراکی، هیچ تاثیری بر ویروس یا باکتری‌ شناخته شده‌ای ندارد. الکل خوراکی از دهان و معده جذب می‌شود و تاثیری در سیستم گوارشی نخواهد داشت. اگر الکل خوراکی خاصیت ضدویروس داشت، ما نباید شاهد بیماری‌های عفونی در کسانی باشیم که الکل مصرف می‌کنند. مردم نباید در این شرایط گول این تبلیغات را بخورند.

وی با اشاره به رژیم‌های دارویی موثر برای بیماران کرونا گفت: در زمینه درمان کرونا ویروس، هیچ دارو یا مکملی را نداریم که سازمان غذا و دارو اعلام کرده باشد. آن رژیم‌های دارویی هم که سعی می‌کنیم برای بیماران استفاده کنیم نیز بر مبنای تحقیقات جدید است و تنها توانسته موثر واقع شود.

او خاطرنشان کرد: تاکید می‌کنم که این‌ها محصولات خوراکی یا داروی خاصی نیستند، رژیم‌های داروئی یعنی استفاده از ترکیب چند نوع داروی حمایتی برای مقابله با عفونت است که خوشبختانه برای بسیاری از بیماران پاسخ داده است. این رژیم داروئی نیز تنها در بیمارستان‌ها و تحت نظارت چند متخصص تجویز می‌شوند.

رزازان تاکید کرد: در هر شرایطی اگر کسی ادعا کند که فلان دارو را برای بهبودی کرونا مصرف کنید، کذب است. هیچ تاییدی بر این ادعاها از سوی سازمان غذا و دارو وجود ندارد. نکته مهم این است که مردم جز به توصیه‌های مسئولان وزارت بهداشت، به هیچ توصیه دیگری گوش ندهند، زیرا ممکن است خلاف پروتکل درمانی باشد و شرایط بیمار را بدتر کند.

منبع: ایلنا

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن