سه راه برای تشخیص آلودگی های فلزی در خطوط تولید مواد غذایی

 

 

 

آلودگی جسم خارجی در محصولات غذایی اغلب به عنوان آلودگی باکتریایی ثانویه در نظرگرفته شده است.جسم خارجی می تواند اثر قابل توجهی در سود نهایی شرکت شما بگذارد.

 

با وارد شدن آلودگی ثانویه به محصولتان شما یکی از مقصرترین متخلفین شناخته خواهید شد!

 

آلودگی جسم خارجی – به خصوص ذرات فلزی – یک تهدید بزرگ برای خط تولید مواد غذایی شما است. بسیاری از آلاینده ها در محصولات مهر و موم شده کشف شده اند، که نشان می دهد آلودگی در طول فرایند رخ داده است ودرطول تولید شناسایی نشده ویا درارزیابی محصول نهایی تشخیص داده نشده است.برای جلوگیری از آلودگی توسط ذرات فلزی در خط تولید خود، یک راه حل ساده وجود دارد که نسبتاً به آسانی می توان آن را گسترش داد.

خطوط تولید مدرن ،با تکنولوژی بالا و با سرعت تولید بالاتر بهبود یافته اند. با این حال، این سیستم های جدید اغلب از ماشین آلات با قطعات متحرک استفاده می کنند که در محیط های با استرس بالا می توانند بشکنند، منحرف شوند و یا خراب شوند.

در سیستم تشخیص فلز می توان ازآلودگی هایی که تا انتهای فرآیند با محصول همراه می شوند جلوگیری کرد .مثلاً: فرآیند تولید از بسته بندی های جذاب، که اغلب فلزی هستند، استفاده کنید .بسته به منبع احتمالی آلودگی، اشیاء فلزی را می توان از طریق انواع تکنولوژی های شناخته شده تشخیص داد:

  • مغناطیس ها- مغناطیس هاس فیزیکی و یا الکترونیکی می توان برای شناسایی فلزات آهنی به کار گرفت و آن ها نسبتاً ارزان قیمت هستند. آن ها در خطوط تولید ماده خشک بسیار خوب کار می کنند.اما ، اشکالاتی هم دارند . مثلاً نمی توانند ذرات غیر فلزی را مانند برنج و آلومینیوم تشخیص دهند ( آلودگی های گرد شکل).
  • اشعه ایکس-

این سیستم ها یکی از رایج ترین سیستم ها برای تشخیص جسم خارجی در فرآیند تولید مواد غذایی هستند. اشعه ایکس را می توان برای شناسایی انواع فلزات و دیگر اجسام سخت – شیشه ای، استخوانی، و پلاستیک با چگالی بالا مورد استفاده قرار داد. از این سیستم ها نمی توان برای تشخیص آلودگی های بسیار کوچک استفاده کرد، اما این فناوری به خوبی توسعه یافته، و در خطوط تولید با میزان تولید بالا به خوبی کار می کند وهمچنین قیمت آن ها مناسب و در حد متوسط است.

  • تشخیص فلز –

راه های مختلفی برای تشخیص فلز در محیط های فعال کار وجود دارد. اول، ردیاب های (آشکارکننده های) فلزی پالس که به خوبی با مواد خام و فله و در حجم بالا می توانند کار کنند ودر خطوط تولید استفاده می شوند. بعدی، سیستم های آهنی در فویل ferrous-in-foil که می توانند فلزهای آهنی در بسته بندی هایی که از جنس فویل هستند را تشخیص دهند. در نهایت، سیستم متعادل سیم پیچ رایج ترین نوع است و می تواند در طیف گسترده ای از محصولات مورد استفاده قرار گیرد، هم برای محصول نهایی و هم برای محصول خشک . این سیستم می تواند قطعات فلز که به کوچکی 1 میلی مترهستند را شناسایی کند، اما با بسته بندی فلزی و یا با محصولات شور و یا مرطوب کار نمی کند.

 

 

http://www.foodonline.com/doc/trends-metal-x-ray-detectable-plastics-food-processing-0001

http://www.linkedin.com/redir/redirect?url=http%3A%2F%2Fokt%2Eto%2FZ57uLx&urlhash=bICyBy

 

کمک نویسنده :ملیسا لیند

دپارتمان خارجی:نسترن صومی