شنبه , ۱۱ تیر ۱۴۰۱
خانه / اخبار / سومین نمایشگاه تخصصی صنعت کشاورزی و صنایع غذایی در عشق آباد برگزار می شود
سومین نمایشگاه تخصصی صنعت کشاورزی و صنایع غذایی در عشق آباد برگزار می شود

سومین نمایشگاه تخصصی صنعت کشاورزی و صنایع غذایی در عشق آباد برگزار می شود

ایران و ترکمنستان دو کشور همسایه و از دیرباز دو دوست و شریک تجاری بوده اند که با وجود فراز و نشیب های مختلف در روابط دو کشور هنوز هم گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف تجاری دغدغه سران هر دو کشور است.

به گزارش فودکلینیک و به نقل از ایانا؛ در پی مذاکرات و توافقات به عمل آمده و امضای ۱۷ سند همکاری های همه جانبه تهران – عشق آّباد در دیدار دو جانبه روسای جمهوری ایران و ترکمنستان در عشق آباد که بر گسترش همکاری های همه‌جانبه ایران و ترکمنستان تاکید شد.در نشست مشترک هیئت های عالی رتبه دو کشور نیز بر افزایش حجم مبادلات تجاری تاکید شد و افقی ۱۰ ساله برای رسیدن به ۶۰ میلیارد دلار مبادله هدف گذاری شد.
بر همین اساس پروژه ۳ میلیارد دلاری شامل ۳ پروژه احداث پل خودرو «سرخس (ترکمنستان) سرخس (ایران) بر روی رودخانه «تجن»، طرح جاده «سرخس –تجن» و نیز طرح ساخت اتوبان «عشق‏‌آباد – ترکمن‏‌آباد» که از سوی دولت ترکمنستان به وزارت راه و شهرسازی و با نظارت این وزارتخانه، توسط کنسرن شرکت های ایرانی به وقوع پیوست.

در این رابطه ریاست جمهوری ترکمنستان، طی فرمانی به کابینه وزرای این کشور از سال ۲۰۱۵ تاکنون دستورات اقتصادی مهمی را درخصوص واگذاری امور جاری کشور به جوانان و متخصصین ترکمن صادر کرده که این امر موجب کمرنگ شدن حضور رقبا در بازار ترکمنستان شده است.
این امر جایگزینی ایران جهت تهیه اقلام مورد نیاز فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان ترکمنی را فراهم کرده  و اکنون شرایط ویژه ای پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی جهت تامین نیازهای کشور ترکمنستان قرار است.

سومین نمایشگاه تخصصی صنعت کشاورزی و صنایع غذایی در عشق آباد برگزار می شود

این نمایشگاه که با عنوان سومین نمایشگاه تخصصی “ایران پروژه” برگزار می شود، دستاوردهایی ایران در زمینه کشاورزی، صنایع غذایی، نفت، گاز، پتروشیمی و ساختمان، صنعت برق و آب، بانکداری،تجهیزات پزشکی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل، گردشگری، توریسم درمانی و صنعت بیمه در معرض دید و بررسی صنایع ترکمنستان قرار می گیرد.
هدف از تشکیل این رویداد توسعه و افزايش حجم صادرات غیر نفتی دو کشور به منظور برقراري امكان مراودات و مبادلات تجاری مابین تجار و بازرگانان ایران و ترکمنستان است.
این نمایشگاه که در مساحتی بالغ بر ۲۰۰۰ متر مربع برگزار می شود سازمان ها، شرکت ها، موسسات، تولیدکنندگان و صادرکنندگان، تجار و بازرگانان ایران امکان ارائه و بازاریابی بی واسطه محصولات کشاورزی و غذایی و سایر محصولات را خواهند داشت.
هم زمان با این نمایشگاه همایش تجاری ایران و ترکمنستان نیز انجام خواهد شد. این نمایشگاه ۲۸ تا ۳۰ مردادماه سال جاری برگزار می شود و آخرين مهلت ثبت نام آنلاین در این نمایشگاه ۳۰تیرماه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *