شورای عالی سلامت و غذا

به گزارش دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل سازمان ملی استاندارد ایران ، در این جلسه که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد، وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی در اجرای تعهدات دولت به مردم و اجرای شایسته مرحله دوم قانون هدفمندی ، گزارشی از برنامه تحول نظام سلامت در سال جاری را ارایه کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این جلسه با تأکید بر اهمیت موضوع پیشگیری بر درمان، اهتمام ویژه دولت برای تأمین سلامت و امنیت غذایی در جامعه را خاطرنشان کرد و گفت: دبیرخانه شورای عالی سلامت و غذا باید ضمن برگزاری جلسات کارشناسی دقیق و هماهنگی با رسانه‌ها به ویژه صداوسیما، نسبت به مدیریت فرهنگ مصرف و آموزش همگانی در مورد سلامت و امنیت غذایی اقدام کند.

رئیس‌جمهور تغییر در الگوی تغذیه مردم به سمت الگوی مطلوب را امری بلندمدت توصیف کرد و افزود: شورای عالی سلامت و غذا باید با برنامه‌ریزی صحیح، جامعه را نسبت به کاهش مصرف مواد غذایی خطرزا نظیر روغن‌هایی با ترانس بالا و اسید چرب اشباع بالا و افزایش مصرف شیر و لبنیات ترغیب کند.

وی ضرورت حضور و مشارکت مردم اعم از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مواد غذایی برای مبارزه با عوارض ناشی از باقیمانده سموم و آفت‌کش‌ها و آلاینده ها در مواد غذایی را یادآور شد و اظهار کرد: دستگاه‌های دولتی نظیر سازمان ملی استاندارد ایران ، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست باید نسبت به تنظیم مشخصات کیفی و استانداردهای مربوطه اقدام و بر میزان و کیفیت سم و کود مصرفی که مرتبط با سلامت مردم است، نظارت دقیق و گسترده‌ای داشته باشند.

همچنین شورای عالی سلامت و غذا بر تداوم طرح توزیع شیر در مدارس به منظور تغذیه بهتر و تأمین کلسیم مورد نیاز کودکانی که در مرحله رشد قرار دارند، تأکید کرد.

از دیگر مصوبات این شورا، تولید محصولات کشاورزی سازگار با محیط‌زیست و کاهش استفادهاز آفت‌کش‌ها در محصولات کشاورزی بود