شکلات‌های حرام شرکت انگلیسی در عربستان

 

اداره نظارت بر مواد غذایی عربستان اعلام کرده است، در صورتی که وجود دی‌ان‌ای خوک در محصولات شرکت انگلیسی احراز شود، “گام‌های جدی” در این زمینه برداشته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ پس از آنکه اخیرا در شکلات‌های یک شرکت انگلیسی در مالزی دی‌ان‌ای خوک پیدا شد، مقامات عربستان نیز اعلام کردند که کار بررسی تولیدات این شرکت را در کشورشان آغاز کرده‌اند. این شکلات‌ها از نوع بادامی و فندقی بوده‌اند.

روزنامه “عرب نیوز” روز یکشنبه به نقل از اداره نظارت بر مواد غذایی عربستان سعودی گزارش داد که شکلات‌های جنجالی مارک “Cadbury” که هم اینک در بازارهای این کشور موجود هستند، از مالزی خریداری نشده‌اند و مبدأ آنان مصر و انگلیس بوده است.

مقامات سعودی با این حال دستور نمونه‌برداری از شکلات‌های موجود در بازار را صادر کرده‌اند.

اداره نظارت بر مواد غذایی اعلام کرده است، در صورتی که وجود دی‌ان‌ای خوک در محصولات این شرکت احراز شود، “گام‌های جدی” در این زمینه برداشته خواهد شد.

مسئولان این اداره همزمان شماره سریال ساخت شکلات‌های “مشکوک” را اعلام کرده‌اند و از مشتریان خواسته‌اند به محض دیدن محصولاتی با شماره‌های مذکور موضوع را به این اداره اطلاع دهند.

جنجال بر سر شکلات‌های “Cadbury” از آنجایی آغاز شد که هفته گذشته وزارت بهداشت مالزی دستور جمع‌آوری دو نوع از شکلات‌های این شرکت را به دلیل پیدا شدن دی‌ان‌ای خوک در آنها، صادر کرد. شکلات‌های مورد نظر، یک نوع شکلات شیری با فندق و نوع دیگری با بادام بوداده بودند. شکلات‌های این شرکت در چارچوب نظارت بر مواد غذایی در مالزی و اطمینان خاطر از حلال بودن آنها، به طور تصادفی مورد آزمایش قرار گرفته بودند.

اعلام این خبر موجی از نگرانی و تردید را در میان مسلمانان مالزی به همراه آورد. گروه‌های مختلف در این کشور فراخوانی را صادر کردند که در آن از مردم خواسته شده بود تا تمامی محصولات شرکت تولید مواد غذایی “کرفت” را تحریم کنند.

شرکت یادشده در سال ۲۰۱۰ حق مالکیت شرکت بریتانیایی “Cadbury” را با پرداخت ۱۹ میلیارد دلار از آن خود کرد.

یکی از گروه‌های خرده‌فروشان مسلمان در مالزی اعلام کرد که از ۸۰۰ فروشگاه خود خواسته تا فروش تمامی محصولات مارک کرفت و “Cadbury” را متوقف کند. در همین حال شیخ عبدالکریم خداید، رئیس بخش تحقیقات انجمن مصرف‌کنندگان مسلمان مالزی در یک کنفرانس خبری خواستار عذرخواهی این شرکت‌ها شده و گفت که آنها بایستی خود به صورت داوطلبانه محصولات خود را از سطح فروشگاه‌ها جمع‌آوری کنند.

شعبه “Cadbury” در مالزی در این میان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت همکاری تنگاتنگی با نهادهای اسلامی داشته تا از تولید محصولات خود مطابق با ضوابط و استانداردهای اسلامی اطمینان خاطر پیدا کند. در این بیانیه ذکر شده که در حال حاضر سازمان‌های مربوطه در حال انجام آزمایش‌های بیشتری روی محصولات این شرکت هستند و نتایج آنها به زودی اعلام خواهد شد.

مقامات اندونزی نیز اعلام کرده‌اند که کار بررسی شکلات‌های “Cadbury”، موجود در بازارهای این کشور آغاز شده است. این امر در حالی است که دو محصول جنجالی این شرکت در میان محصولاتی که “Cadbury” در اندونزی به فروش می‌رساند، نیستند.

اندونزی بزرگترین جمعیت مسلمان دنیا را در خود جای داده و تا کنون ده محصول شرکت “Cadbury” موفق به کسب مجوز حلال از شورای علمای اندونزی شده‌اند.