صادرات ۸۵۰ هزار تن لبنیات در سال ۹۵

صادرات ۸۵۰ هزار تن لبنیات در سال ۹۵

حسن رکنی در گفت‌و‌گو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت لبنیات در کشور اظهار داشت: واحدهای تولیدی شیر برای افزایش تولید اقدامات خوبی انجام داده‌اند و تولید شیر در سال ۹۵ به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسید.

وی از افزایش صادرات محصولات لبنی در سال ۹۵ به ویژه به کشور روسیه خبر داد و افزود:  در ۱۱ ماهه سال ۹۵، ۸۵۰ هزار تن صادرات مواد لبنی داشته‌ایم که در مقایسه با سال ۹۴ که ۶۰۰ هزار تن بوده افزایش چشم‌گیری داشته‌ایم.

رکنی با اشاره به توسعه بازارهای صادراتی لبنیات کشور خاطرنشان کرد: طی این چند ماه بیش از ۳۷۰۰ تن شیرخشک به روسیه صادر کرده‌ایم و اخیراً نیز روس‌ها درخواست یک هزار تن شیرخشک کرده‌اند.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با تمام این موارد معتقدیم باید حمایت جدی‌تری از تولیدکنندگان شیر در کشور به عمل آید، چرا که متوسط سرانه تولید شیر در کشور ما بالای ۱۰۰ کیلوگرم است و با استاندارد جهانی تطابق دارد، اما سرانه مصرف لبنیات در کشور ما ۱۰ کیلو پایین‌تر از استاندارد جهانی است و این رقم باید در انتهای برنامه اقتصاد مقاومتی به ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم برسد.

وی اظهار امیدواری کرد، در حوزه لبنیات شاهد بهبود وضعیت تولید و صادرات آن باشیم، چرا که در سال ۹۵ رکورد صادرات محصولات لبنی شکسته شده است.

به گزارش فارس، طی چند سال گذشته با افزایش تولید شیر و مواد لبنی در کشور یافتن بازارهای صادراتی جدید برای صادرات شیر و محصولات مازاد یکی از دغدغه های صنایع لبنی بود، چرا که انبار کارخانه مملو از شیرخشک‌هایی شده بود که شیر مازاد را تبدیل به شیرخشک کرده بودند.

از دوسال پیش با قطع واردات روسیه از اروپا شرکت‌های لبنی ایرانی به تازگی توانسته‌اند، به این بازار بزرگ راه یابند، چرا که روس‌ها پروتکل‌های سخت‌گیرانه‌ای را برای واردات مواد لبنی به کشورشان اعمال می‌کنند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *