صادرات 200 ميليون دلاري زعفران در سال گذشته

وزارت كشاورزي اعلام كرد
سهم ايران با ۳۱۱ تن توليد از كل توليد زعفران دنيا كه ۳۳۱ تن است، ۹۴درصد است و ساير كشورها در مجموع ۲۰ تن زعفران توليد مي‌كنند.

سرپرست دفتر امور سبزي، گياهان زينتي و دارويي وزارت جهاد كشاورزي از رشد ۲۰درصدي ميزان توليد زعفران كشور در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن خبر داد و گفت: از اين ميزان ۱۳۷تن به ارزش بيش از ۲۰۰ميليون دلار صادر شد.
به گزارش ايسنا، حسن خدنگي در حاشيه آيين راه‌اندازي معاملات قراردادهاي آتي زيره سبز و تالار معاملات كارگزاران بورس كالا در مشهد اظهار كرد: سطح زير كشت محصول زعفران بر اساس آمارها حدود ۸۵ هزار هكتار است.
وي افزود: برآورد ميزان توليد اين محصول در سال گذشته حدود ۳۱۱ تن است كه نسبت به سال قبل از آن رشد ۲۰درصدي دارد.
خدنگي گفت: ضمن آنكه عملكرد توليد در واحد سطح هم با اندكي رشد از ۳/۲ كيلوگرم در هكتار به ۳/۷ كيلوگرم در هكتار افزايش يافته است.
وي ادامه داد: در اين ميان ۸۰درصد سطح زير كشت و نيز ميزان توليد زعفران كشور متعلق به خراسان رضوي است و بعد از آن خراسان جنوبي با ۱۸درصد توليد كشور به ميزان ۵۵ تن در جايگاه دوم قرار مي‌گيرد.
به گفته وي سهم ايران با ۳۱۱ تن توليد از كل توليد زعفران دنيا كه ۳۳۱ تن است، ۹۴درصد است و ساير كشورها در مجموع ۲۰ تن زعفران توليد مي‌كنند.
اين مقام مسئول افزود: اگر قيمت‌ها مشخص و شفاف باشد رقبا نمي‌توانند راحت وارد بازار شده و آن را از دست ما خارج كنند.
وي با اشاره به حجم صادرات اين محصول در سال گفت: پارسال ۱۳۷تن زعفران به ارزش بيش از ۲۰۰ ميليون دلار از كشور صادر شد كه بيانگر ميزان ارزآوري خوب اين محصول است.
ارزش افزوده زعفران در گرو برند ملي
خدنگي افزود: در اين ميان اين ارزش افزوده زماني نمود خواهد داشت كه فراوري و بسته‌بندي اين محصول با جديت بيشتر در قالب برند ملي انجام گيرد.
وي عمده واحدهاي بسته‌بندي و فراوري اين محصول را در استان‌هاي خراسان رضوي و جنوبي اعلام كرد و گفت: ۳۹۰ واحد در خراسان رضوي و ۱۸ واحد ديگر در خراسان جنوبي وجود دارد كه در مجموع ظرفيت اسمي فراوري و بسته‌بندي آنها بيش از ۴۰۰ تن محصول در سال است. خدنگي با اشاره به پذيرش اين محصول در بورس كالا و انجام معاملات نقدي آن گفت: ورود آن به بحث معاملات آتي هم مي‌تواند در ساماندهي بازار آن و حذف و كاهش دخالت دلال‌ها و واسطه‌ها موثر باشد. سرپرست دفتر امور سبزي، گياهان زينتي و دارويي وزارت جهاد كشاورزي در زمينه برنامه جامع ساماندهي زعفران گفت: در پي آن هستيم تا در بودجه سنواتي، هزينه طرح ساماندهي ديده شود.
وي گفت: سال قبل با توجه به عدم تخصيص اعتبار ويژه براي طرح جامع براي حمايت از اين محصول ۶۱۰ ميليارد ريال سرمايه در گردش به خراسان رضوي اختصاص يافت كه ۱۴۰ ميليارد ريال آن به خراسان جنوبي داده شد.
خدنگي افزود: از محل اعتبارات يارانه‌هاي دولتي هم در اين سال ۲ ميليارد ريال به خراسان رضوي و يك ميليارد ريال به خراسان جنوبي داده شد تا در بحث بهبود وضعيت توليد اين محصول هزينه شود.
وي در پايان از پيگيري كدكس بين‌المللي زعفران با محوريت جمهوري اسلامي ايران در اجلاسيه كميته ادويه كدكس بين‌المللي خبر داد و افزود: بررسي‌ها انجام شده و اميدواريم با آن موافقت شود.