صادرات 7/38 میلیون دلاری ماشین‌آلات صنایع غذایی

 

صادرات ماشین‌آلات صنایع غذایی سال گذشته به رقم 7/38 میلیون دلار رسید و کشورهای عراق، افغانستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی و قزاقستان مهمترین بازارهای هدف در این صنعت بودند.

 

مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران، در خصوص صادرات ماشین‌آلات صنایع غذایی گفت: میزان صادرات ماشین‌آلات صنایع غذایی از رقم 23 میلیون دلار در سال 87، به رقم 7/38 میلیون دلار در سال 92 رسیده است.

 

روابط عمومی سازمان توسعه تجارت؛

 

محمود بازاری توانمندی و ظرفیت کشور در این بخش را گسترده ذکر کرد و افزود: صادرات ماشین‌آلات صنایع غذایی بخشی از اقلام سبد صادراتی کشور است که به دلیل اهمیت آن، بازار مناسب و رو به رشدی دارد.

 

وی افزود: صادرات ماشین‌آلات صنایع غذایی در سال 92 نسبت به سال 91 در کشور عراق با 30 درصد رشد، در ترکمنستان با 25 درصد و در قزاقستان با 650 درصد رشد مواجه بوده است.

 

بازاری یکی از ابزارهای مهم در بازاریابی و توسعه صادرات ماشین‌آلات صنایع غذایی ساخت ایران را رایزنان بازرگانی ذکر کرد و گفت: رایزنان بازرگانی با شناخت دقیق بازارهای هدف و بررسی وضعیت رقبا می‌توانند راهکارهای دقیقی برای توسعه صادرات این محصولات ارائه کنند.

 

وی نقش رایزنان در کاهش هزینه صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای هدف را بسیار مهم خواند و افزود: تعرفه‌های ورود کالاهای ایرانی به کشورهای هدف اولویت‌دار، باید مورد توجه رایزنان بازرگانی کشورمان قرار گیرد تا از این طریق هزینه صادرات کالاهای ایرانی به این کشورها کاهش یابد.