ضایعات مواد غذایی

دانشگاه «ساوثهمپتون» در انگلیس قصد دارد با تخصیص بودجه 18 میلیون پوندی، برنامه‌ای برای تبدیل ضایعات موادغذایی به انرژی‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی کند. 

 دانشگاه «ساوثهمپتون» با تخصیص بودجه فوق به 13 شبکه جدید علمی – صنعتی در صنایع بیوتکنولوژی و زیست‌انرژی، قصد دارد همکاری‌های فیمابین تحقیقات دانشگاهی و صنایع را افزایش دهد و از منافع تحقیقاتی آن استفاده کند.
«دیوید ویلتس»، وزیر علوم انگلیس می‌گوید: برای اینکه در رقابت جهانی باقی بمانیم باید دانش تحقیقاتی خود را به تولیدات و خدمات جهانی تبدیل کنیم.
علم بیوتکنولوژی صنعتی به استفاده از منابع زیست‌محیطی نظیر گیاهان، جلبک‌ها، قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌ها، مواد اولیه، مواد شیمیایی و زیست‌انرژی‌ها اطلاق می شود. زیست‌انرژی‌ نیز انرژی تجدیدپذیر تهیه شده از زیست‌توده‌ها است که این زیست‌توده‌ها در واقع مشتقات ارگانیک حاصل از گیاهان و جانوران هستند.
«ویلتس» تاکید کرد: این شبکه‌ها در واقع ظرفیت‌های بیوتکنولوژی و زیست‌انرژی‌ را آزاد خواهند کرد. به عنوان مثال می‌توان به یافتن راه‌های خلاقانه برای استفاده از ضایعات موادغذایی و تولید مواد شیمیایی از سلول‌های گیاهی اشاره کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتیزنیوز، هر یک از این شبکه‌ها روی موضوع خاصی متمرکز خواهد شد که دانشگاه «ساوثهمپتون» با همکاری دانشگاه «وارویک» سرپرستی شبکه «گوارش بی‌هوازی» را برعهده دارد و از این طریق ظرفیت‌های موجود در زباله‌های ارگانیک و فرعی را برای تولید منابع انرژی تجدیدپذیر شیمیایی و مواد مبتنی بر محیط زیست، آزاد می‌کند.