چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار ویژه / فرانسه ساخت لیوان‌های پلاستیکی را ممنوع کرد
فرانسه ساخت لیوان‌های پلاستیکی را ممنوع کرد

فرانسه ساخت لیوان‌های پلاستیکی را ممنوع کرد

فرانسه ازجمله کشورهایی است که از حوزه غذا گرفته تا هنرهای زیبا، ادبیات، فلسفه و ورزش دارای فرهنگی غنی است. حال فرانسه به‌عنوان نخستین کشور اعلام کرده استفاده از فنجان‌های پلاستیکی در این کشور ممنوع است.

به گزارش فودکلینیک و به نقل از  ایانا، قرار است در یک زمان تعیین‌شده تا سال ۲۰۲۰ این کار انجام شود، طی این قانون جدید نه‌تنها لیوان‌های پلاستیکی، بلکه ظروف، کارد و چنگال پلاستیکی هم حذف می‌شود. این بدان‌معنی است که فرانسه با لیوان‌های پلاستیکی برای آب خوردن یا در گردش‌های تفریحی خداحافظی می‌کند.

میلیاردها فنجان در یک سال

آمار‌ها درباره میزان بازیافت فنجان‌های پلاستیکی نشان می‌دهد، تنها یک درصد از ۴,۷ میلیارد لیوان‌های پلاستیکی دور ریخته شده، بازیافت می‌شوند و این میزان تنها در فرانسه روی می‌دهد! و اما بقیه چه می‌شوند؟ به محل‌های دفن زباله (۲.۴ میلیارد) برده یا سوزانده می‌شوند (۱.۶ میلیارد) که باعث شده تا آلاینده‌هایی مضر تولید شود.

بنابراین ممنوعیت لیوان‌ها و ظروف پلاستیکی، می‌تواند این مقدار زباله را کاهش دهد. اما به‌عنوان یک جایگزین، فرانسه اجازه استفاده به بشقاب‌های پلاستیکی را داده است تا بتوان در صورت دور ریختن به‌عنوان کمپوست استفاده شود.

این در حالی است که منتقدان نشان می‌دهند که مواد با منشا زیستی “bio-sourced“، مشکل را حل نمی‌کند؛ Eamonn Bates، دبیرکل Pack۲Go Europe(۱)، در این باره می‌گوید: مصرف‌کنندگان با درک این نکته این مواد را به طبیعت برمی‌گردانند و در بسته‌بندی در اطراف حومه شهرها رها می‌کنند.

کاهش دفن زباله

همچنین مواد پلاستیکی تنها باعث تجمع در محل‌های دفن زباله نیست؛ بنابراین لازم است مواد دیگرهم در این روند حذف شود. دستورالعمل دفن زباله اتحادیه اروپا (European Union’s Landfill Directive) در حال حاضر نیاز دارد تا کشورهای عضو نسبت به تبدیل محل‌های دفن زباله به حالت زیست‌تخریب‌پذیر اقدام کنند.

به‌نطر می‌رسد که حداقل ۱۵ درصد از انرژی تا سال ۲۰۲۰، شامل biodegradables(۲) باشد. انرژی bio-methane(۳) و EFW (انرژی از مواد زائد) از انرژی‌های تجدیدپذیر ازجمله گاز ناشی محل دفن زباله و EFW ایجاد می‌شود./

ترجمه: فرحناز سپهری

منبع:

http://www.pollutionsolutions-online.com/

پی‌نوشت:

۱- Pack۲Go Europe: انجمن غیرانتفاعی که در حوزه بسته‌بندی مواد غذایی و نوشیدنی روزانه برای میلیون‌ها اروپایی فعالیت می‌کند که رویکرد آن در نطر گرفتن بهداشت، ایمنی و ملاحظات زیست‌محیطی است.

۲- biodegradables: (زیست‌تخریب‌پذیر)، به معنی موادی است که به‌سادگی توسط فعالیت موجودات زنده به زیر واحدهای سازنده خود تجزیه شده و بنابراین در محیط باقی نمی‌مانند.

٣- bio-methane: گاز به‌طور طبیعی توسط مواد آلی مانند مواد گیاهی، کود و زباله‌های آلی تولید می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *