مدیر مرکز تحقیقات غذای حلال پژوهشکده علوم و صنایع غذایی:

طراحی ابزار تشخیص محصولات حلال و حرام در آینده


مدیر مرکز تحقیقات غذای حلال پژوهشکده علوم و صنایع غذایی گفت: طراحی ابزاری برای تشخیص محصولات حلال از حرام از مهم ترین اهدافی است که در دستور کار مرکز تحقیقات غذای حلال پژوهشکده علوم و صنایع غذایی قرار گرفته است.

 

به گزارش سرویس فناوری ایسنا دکتر مرضیه رضوی زاده با اشاره به اهمیت روز افزون تشخیص حلال بودن مواد غذایی در دنیای امروز اظهار کرد: پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در اقدامی پیش رو و به عنوان تنها پژوهشکده ملی تخصصی در حوزه غذای کشور، نخستین مرکز تحقیقات غذای حلال وابسته به وزارت علوم را راه اندازی کرده است.

 

وی با اشاره به دیگر اهداف در حال پیگیری این مرکز تصریح کرد: تحقیقات بر روی روش‌های کشتار مبتنی بر فناوری‌های نوین مورد استفاده در کشتار گاه‌ها و بومی‌سازی آنها به نحوی که مطابق با شریعت اسلامی باشد، فرآورده‌های غذایی با رویکرد تشخیص حلال و یا حرام بودن کل محصول و یا افزوده‌های مورد استفاده در آن (به لحاظ منشاء) و یا به لحاظ فرآوری محصول و همچنین کنترل فرآیند تهیه محصول و تدوین استانداردهای مربوطه از جمله زمینه‌های پژوهشی مد نظر برای این مرکز است.

 

مدیر مرکز تحقیقات غذای حلال پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ادامه داد: همچنین از دیگر اهداف مرکز غذای حلال، فرهنگ‌سازی در ترویج برند حلال در داخل کشور، آموزش در زمینه شناخت و تولید مواد غذایی حلال و انجام پروژه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و در صورت امکان تبادل دانشجو با سایر مراکز تحقیقاتی مشابه در جهان، ارائه خدمات آزمایشگاهی تخصصی و مشاوره به صنایع و نیز ایجاد شبکه و پایگاه اطلاعاتی معتبر و قابل استناد جهت بهره‌گیری صنایع ، سازمان‌های نظارتی و مصرف کنندگان است.

 

رضوی زاده با اشاره به اینکه به طور کلی خوردنی‌ها از دیدگاه حلّیّت آن، به دسته‌های کلی از جمله فرآورده‌های گوشتی، محصولات غذایی غیر گوشتی (اعم از لبنی و غیرلبنی) و آشامیدنی‌ها تقسیم می‌شوند خاطرنشان کرد: در این موارد تحقیقات از منظرهای گوناگون، چه به لحاظ منشاء و چه به لحاظ فرآیند تهیه، قابل انجام است.

 

وی با بیان اینکه تقلب یکی از چالش‌های صنعت غذای حلال محسوب می شود متذکر شد: نبود تخصص و تعهد در تولید کنندگان و واردکنندگان مواد غذایی روند تامین امنیت استاندارد حلال را سخت‌تر ساخته است. بنابراین انجام تحقیقات و آزمایشات در یک مرکز رسمی بر روی حلیت مواد غذایی امری ضروری است.

 

مدیر مرکز تحقیقات غذای حلال پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در پایان گفت: با توجه به اینکه ممکن است در فرآوری و فرمولاسیون بعضی از مواد خوراکی و افزودنی‌های غذایی که پایه نباتی دارند از ترکیبات و مشروبات الکلی و یا ترکیباتی با منشاء حیوانی مانند شیر، چربی، پودر استخوان، یا دیگر اجزای حیوان حرام گوشت استفاده شود، باید دقت لازم صورت گیرد که در انتهای عملیات فرآوری، محصول عاری از مواد غیر حلال باشد و این امر نیاز به انجام آزمایشات دقیق و تخصصی دارد که مرکز تحقیقات غذای حلال پژوهشکده علوم و صنایع غذایی به منظور تحقق این اهداف راه اندازی شده است.