معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت اعلام کرد: آمارهای مربوط به سونامی سرطان در ایران صحت ندارد/ 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است

دکتر ملک زاده گفت: 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است. اجرای برنامه استاندارد ثبت سرطان جمعیتی در تهران و 10 استان کشور جزو اولویت های مهم وزارت بهداشت است تا بتوانیم برنامه های کنترل سرطان در کشور را ارتقاء دهیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری، دکتر رضا ملک زاده ضمن ارائه گزارشی از آمار انواع سرطان ها در ایران اعلام کرد: یکی از مهمترین موضوعات مهم در مورد بروز سرطان این است که با افزایش سن متوسط جامعه، کنترل بیماریهای واگیر، و افزایش عوامل خطر سرطان ها میزان بروز سرطان در تمام دنیا در حال افزایش است.
معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت همچنین گفت: البته این افزایش در کشورهای در حال توسعه به مراتب بیشتر است. به طوری که در برآوردهای صورت گرفته  در 20 سال آینده باید منتظر افزایش 80 درصدی رشد سرطان
وی با بیان این که کشور ما هم جزو همین کشورهاست، بر ضرورت برنامه ریزی لازم برای مقابله با این وضعیت تاکید کرد.
دکتر ملک زاده همچنین گفت: متاسفانه سرطان در بیماران در کشورهای در حال توسعه معمولا دیر تشخیص داده می شود برای همین میزان مرگ و میر بالاتر است.

آمارهای مربوط به سونامی سرطان در ایران صحت ندارد

به گفته معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت در سالهای اخیر اخبار و گزارشهای متعددی مبنی بر اینکه سونامی سرطان در کشور در حال رخ دادن است، منجر به نگرانی های مردم شده در حالی که آمارهای موجود صحت این موضوع را تایید نمی کند.

دکتر ملک زاده خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای معتبر، میزان بروز سرطان در ایران کمتر از کشورهای دیگر است و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، میزان بروز سرطان در کشور ما بطور متوسط 134.7 نفر در هر 100 هزار نفر گزارش شده است.

وی با بیان این که بر اساس این آمار سالانه 85 هزار نفر از مردم کشور ما به سرطان مبتلا می شوند، اعلام کرد: حدود 55 هزار نفر به دلیل سرطان جان خود را از دست می دهند.

ضرورت ارائه دستورالعمل های بومی برای کنترل سرطان

دکتر ملک زاده اظهار کرد: شایعترین سرطان ها در مردان ایرانی سرطان معده، و در زنان ایرانی سرطان سینه، است. این آمار نشان می دهد که الگوی بروز سرطان در کشور ما با سایر کشورها تفاوت دارد و لازم است دستورالعمل ها و برنامه ریزی هایی بصورت کاملا بومی در این زمینه ارائه شود.

وی با تاکید بر این که ضروری است برنامه ثبت سرطان ارتقاء یاید و  آمارهای دقیق و صحیح از وضعیت سرطان در کشور منتشر گردد، تصریح کرد: خوشبختانه، پیشرفت تحقیقات سرطان در دنیا و کشور ما باعث شده است که اطلاعات در مورد سرطان و روشهای کنترل آن افزایش یابد. به طوری که بر اساس فعالیتهای صورت گرفته توسط وزارت بهداشت و مراکز تحقیقاتی کشور، اولویتهای کنترل سرطان مشخص شده و بر اساس اولویتهای تعیین شده اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

عزم وزارت بهداشت برای توسعه برنامه های پیشگیری و درمان سرطان
معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: 50 درصد از سرطان ها قابل پیشگیری  هستند و از طرفی 50درصدبیمارانی که به این بیماری مبتلا می شوند، قابل درمان هستند.
وی با اشاره به این که وزارت بهداشت مصمم است برنامه های پیشگیری و درمان سرطان در کشور را توسعه دهد، افزود: در این برنامه تلاش خواهد شد از سرطان تا حد امکان پیشگیری کنیم، درمان های لازم را ارائه داده و مراقبت های ضروری را در اختیار تمام بیماران قرار دهیم.
دکتر ملک زاده در پایان گفت: همچنین اجرای برنامه استاندارد ثبت سرطان جمعیتی در تهران و 10 استان کشور جزو اولویت های مهم این وزارتخانه است تا ضمن ارائه آمارهای دقیق در مورد سرطان بتوانیم با ارزیابی روند رشد بیماری و مرگ و میر ناشی از آن و همچنین توسعه تحقیقات سرطان، برنامه های کنترل سرطان  در کشور را ارتقاء دهیم