مقدار تولید محصولات باغی 13 میلیون تن برآورد شد

مقدار تولید محصولات باغی ۱۳ میلیون تن برآورد شد

نتایج حاصل از طرح آمارگیری باغداری نشان داده است که میزان تولید محصولات باغی کشور حدود ۱۳ میلیون تن براورد شده است.

به گزارش فودکلینیک، بر اساس نتایج حاصل از طرح آمارگیری باغداری ۱۳۹۸، مقدار تولید محصولات باغی (گیاهان دائمی) در حدود ۱۳ میلیون تن برآورد شده که نسبت به سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۱ درصد افزایش یافته است. همچنین مساحت باغ‌ها و قلمستان‌های کشور در دوره آمارگیری (۳۰ تیر تا ۲۲ مرداد ۱۳۹۸)، در حدود ۹٫۱ میلیون هکتار برآورد شده است.
نتایج حاصل از این طرح نشان می‌دهد که ۷۶ درصد از کل تولید محصولات باغی در سال ۱۳۹۸ به‌ترتیب به تولید پرتقال و نارنگی، سیب، انگور، خرما، انار، و گروه هلو، شلیل و شفتالو اختصاص داشته است.

بر اساس نتایج حاصل از این طرح، مقدار تولید پرتقال و نارنگی در سال ۱۳۹۸ در حدود ۹٫۲ میلیون تن برآورد شده که ۳۶ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶ یافته است.

همچنین برآورد مقدار تولید انگور در سال ۱۳۹۸، برابر با ۹٫۱ میلیون تن بوده که ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶ داشته است.

مقدار تولید سیب نیز ۲٫۲ میلیون تن برآورد شده که نسبت به سال ۱۳۹۶ در حدود ۷ درصد کاهش داشته است. همچنین مقدار تولید خرما در سال ۱۳۹۸ در حدود ۳٫۱ میلیون تن برآورد شده که افزایشی ۹ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد.
آمارگیری باغداری در تابستان سال ۱۳۹۸ با هدف برآورد میزان تولید محصولات باغی، مساحت باغ‌ها و قلمستان‌های کشور، و تهیه اقلام مورد نیاز حساب‌های ملی، توسط مرکز آمار ایران و با همکاری سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های کشور اجرا شد. در اجرای این آمارگیری، بیش از ۶۰۰ نفر نیروی انسانی مشارکت داشتند.

با توجه به زمان اجرای طرح تابستان ۱۳۹۸ مقدار تولید سال ۱۳۹۸ در مورد محصولاتی از قبیل گیلاس، آلبالو، انواع آلو و گوجه و… رقم قطعی تولید و برای محصولاتی از قبیل پرتقال، نارنگی، سیب و… که برداشت آن‌ها بعد از اجرای طرح انجام شده، برآورد تولید می‌باشد.

منبع: تسنیم

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *