دوشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۹
خانه / اخبار / نرخ مرغ به بالای ۱۳ هزار تومان رسید
نرخ مرغ به بالای ۱۳ هزار تومان رسید

نرخ مرغ به بالای ۱۳ هزار تومان رسید

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی از استمرار روند افزایشی قیمت مرغ خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ گرم ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از استمرار روند صعودی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۱۰۰ تا ۹ هزار و ۲۰۰ تومان مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

به گفته وی، نرخ کنونی هر کیلو مرغ زنده نسبت به روز گذشته یک هزار تومان و مرغ گرم یک هزار و ۳۰۰ تومان رشد داشته است.

حجت با اشاره به دلایل افزایش قیمت مرغ در بازار بیان کرد: افزایش نرخ خرید تضمینی و برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا موجب شده قیمت مرغ به نرخ منطقی خود برسد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: بنابر اعلام دولت مبنی بر بازگشایی رستوران‌ها بعد از ماه مبارک رمضان و ازدیاد تقاضا برای خرید پیش بینی می‌شود که نرخ مرغ به ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان برسد.

به گفته وی، اگر قیمت مرغ به نرخ تعادل برای تولیدکننده و مصرف کننده برسد، تولید به روند خطی خود ادامه می‌دهد.

حجت ادامه داد: با آغاز برنامه شرکت پشتیبانی امور دام و خرید مرغ تا وزن ۱۶۰۰ گرم با نرخ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و برنامه ریزی میان مدت برای صادرات می‌توان بازار را کنترل کرد.

این مقام مسئول افزود: در بحث خرید مرغ با سایز مناسب ۱۶۰۰ گرم، میزان مصرف نهاده‌ها پایین‌تر است که با این وجود صنعت نسبت به گذشته ارزبری کمتری دارد.

نرخ منطقی مرغ تابع قیمت نهاده‌های دامی است
حجت با اشاره به اینکه نرخ منطقی مرغ در بازار متفاوت است، بیان کرد: با توجه به قیمت گوناگون نهاده‌های دامی، قیمت واقعی مرغ متفاوت است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را یک هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: قیمت فعلی جوجه یکروزه با نرخ تمام شده تولید یک هزار و ۱۰۰ تومان اختلاف دارد که افزایش قیمت جوجه یکی از عوامل نوسان قیمت مرغ گوشتی در بازار به شمار می‌رود.

به گفته وی، در حال حاضر قیمت واقعی هر کیلو مرغ متناسب با نرخ نهاده‌های دولتی ۱۵ هزار تومان است.

حجت ادامه داد: اگر پشتیبانی امور دام به طور متوسط روزانه یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تن مرغ از مرغداران خریداری کند، بازار به تعادل می‌رسد.

وی در پایان با بیان اینکه در چند استان کشتارگاه‌ها مجهز به خط ۲ کشتار نیستند، تصریح کرد: با توجه به پیشنهاد خرید خط ۲ مرغ، اما امکانات لازم در همه استان‌ها فراهم نشده است، از این رو باید پروسه یک تا ۲ ماهه در نظر گرفته شود تا حداقل در تمامی استان‌ها یک کشتارگاه وجود داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *