وضیعت نگران کننده تولید بذر/ پروفسور نیوزیلندی: آلودگی بذر در ایران بالاست

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز کارگاه آموزشی ارتقای کیفیت بذر در شرکت‌های تعاونی و تولید روستایی و سهام زراعی در کرج برگزار شد.در حالی سخنرانان این کارگاه به نقش و اهمیت بذر در زراعت و افزایش تولید و درآمد کشاورزان تأکید داشتند که کشور در تامین بخش قابل توجهی از بذور اقدام به واردات می‌‌کند.

به گفته کشاورز معاون بهبود امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی در تامین بذر چغندر قند، بیش از 90 درصد وابسته هستیم و در این مورد از بذرهای اروپایی استفاده می کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بذور انواع سبزی و صیفی جات نیز عموما وارداتی است، به جز ارقام خربزه، طالبی و اسفناج که مربوط به تولید داخل است.

در مورد نژادهای دام و طیور نیز وضعیت به همین شکل است، بیش از 90 درصد نژاد مرغ کشور از نوع راس انگلیس است و دام شیری کشور نیز همه از نژاد هلشتاین است، در معدود گاوداری‌های سنتی از نژادهای بومی مانند سرابی و جرزی استفاده می‌شود.

به تازگی مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرده‌اند و بخشی از این برنامه‌ها در کشاورزی، از قبیل افزایش تولید، استفاده از اقتصاد دانش بنیان، استفاده از تکنولوژی‌های نوین، افزایش ضریب امنیت غذایی است.

در حالی که مهمترین مولفه برای افزایش تولید کشاورزی، داشتن بذر مناسب است، عباس کشاورز معاون وزیر جهاد معتقد است تنها 25 تا 30 درصد بذری که در دل خاک می‌روید بذر مناسب است.

براساس گزارش سازمان خواربار جهانی طی 40 سال آینده بیش از 90 درصد تولید کشور متکی به تحقیقات و اصلاح بذر خواهد بود.

در این کارگاه یک‌روزه یک پروفسور نیوزیلندی به نام همپتون حضور داشت که 40 سال است در زمینه بذر کار می‌کند. او در مورد خصوصیات بذر در ایران گفت: «آلودگی بذور بالا است» و باعث ایجاد بیماری می‌شود.

وی که پنجمین بار است به ایران سفر می‌کند، گفت: ایران قانون بذر دارد که چند سال پیش تصویب شده است و من هم در روند این تصویب به نمایندگی از فائو حضور داشتم، اما این قانون به درستی اجرا نمی‌شود. ایران هنوز عضو  UPOV (مؤسسه حمایت‌کننده از ارقام جدید زراعی)‌ نیست و نمی‌دانم چرا ایران در این مسیر حرکت نمی‌کند. این مسئله به وضعیت کشاورزان ایران لطمه وارد می‌کند زیرا امنیت بذر تأمین نمی‌شود کشاورزان ایران حق دارند به بذر با کیفیت دسترسی داشته باشند و بدون آن زندگی کشاورزان در ریسک و خطر است.مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران نیز گفت: بازدیدی که از 35 سایت انجام داده‌ایم وضعیت بذر و نهال نگران‌کننده است،علاوه بر آن مشکلات بخش کشاورزی به دلایل خرد بودن اراضی، پایین بودن سرمایه‌گذاری و ضعف در انتقال دانش بسیار حیاتی است.

صفایی گفت: در حالی که بخش کشاورزی 13 درصد در تولید ناخالص ملی نقش دارد اما سرمایه‌گذاری آن کمتر از 5 درصد است.سازمان تعاون روستایی که 1400 تشکل کشاورزی در اختیار دارد توانمندی زیادی در تولید بذر کشاورزی دارد که پیش از این به خوبی به آن نپرداخته‌اند.مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران در این کارگاه تأکید کرد که با حمایت دولت این تشکل‌ها برای تولید بذر کشور تلاش می‌کنند.صفایی گفت: متأسفانه در کشاورزی کشور به جای اصلاح بذور برای افزایش عملکرد به دنبال استفاده بیشتر از کود هستند که باعث مضرات بسیاری نیز می‌شود. هزینه بذر تنها 25 تا 30 درصد کل تولید را شامل می‌شود اما تأثیر آن در تولید بسیار قابل توجه است.