ویتامین ها را خودسرانه مصرف نکنیم

رییس اداره تحقیق و توسعه آموزش ای مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به رواج روزافزون مصرف ویتامین ها و مکمل ها، به تصور اشتباه بی ضرربودن مصرف اینگونه مواد در جامعه اشاره کرد و گفت: مصرف بیش از حد برخی ویتامین ها می تواند عوارض و آسیب های خطرناکی به دنبال داشته باشد.

دکتر وریا رحیمی عنوان کرد: مصرف بیش از حد برخی ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A می تواند موجب تجمع آن در کبد شده و آسیب های کبدی را به دنبال داشته باشد. به گفته رحیمی مصرف بیش از نیاز ویتامین A در کودکان خطرناک تر بوده و در دوران بارداری نیز میزان کل ویتامین A دریافتی از غذا و مکمل ها نباید ازپنج هزارواحد بیشتر شود و مصرف بیش از مقدار توصیه شده حتی می تواند موجب نقص مادرزادی هنگام تولد شود. این مقام مسئول با اشاره به تفاوت میزان مورد نیاز ویتامین با توجه به عواملی همچون جنس و سن، خاطر نشان کرد: در زنان بسته به شرایط عادی، بارداری و شیردهی نیز میزان ویتامین های مورد نیاز بدن متفاوت خواهد بود.

رحیمی خاطر نشان کرد: مکمل ها همانطور که از نامشان مشخص است تنها برای تکمیل مقدار مورد نیاز ویتامین بدن در کنار رژیم غذایی هستند و نباید100 درصد ویتامین مورد نیاز بدن از طریق آنها تامین شود.

به گفته رحیمی مصرف سبزیجات و میوه ها تا حد زیادی می توانند نیازهای بدن به ویتامین را تامین کند. رحیمی افزود: در خصوص ویتامین C که یکی از بی ضرر ترین ویتامین ها است، بدن روزانه به 60تا 90 میلی گرم ازآن نیاز دارد و این در حالی است که معمولی ترین قرص های ویتامین C، حاوی 250 میلی گرم ویتامین C هستند و مصرف بیش از حد این نوع ویتامین افزایش احتمال ابتلا به سنگ کلیه را به دنبال خواهد داشت. به گفته این مقام مسئول زنان در دوران نزدیک به یائسگی با توجه به ایجاد موارد پوکی استخوان نیاز به مصرف مکمل کلسیم و ویتامین D بیشتری دارند که نیاز آنها روزانه 200 واحد ویتامین D و هزار تا 1200 میلی گرم کلسیم می باشد و مصرف بیش از حد کلسیم نیز می تواند منجر به ایجاد سنگ کلیه یا مثانه شود. وی آهن را یکی دیگر از مکمل های ضروری بدن عنوان کرد و اظهار داشت: مصرف قرص آهن تنها در افرادی که فقر آهن از تزریق آزمایش در آنها محرز شده توصیه می شود. به گفته رحیمی مصرف بیش از حد آهن در برخی بافت های بدن از جمله کبد، قلب و کلیه ها موجب به وجود آمدن عوارض و مشکلاتی خواهد شد.