جمعه , ۴ مهر ۱۳۹۹
خانه / اخبار ویژه / کاربردهای گیاه محلی سِرسِم
کاربردهای گیاه محلی سِرسِم

کاربردهای گیاه محلی سِرسِم

به گزارش واحد بین‌الملل فودکلینیک؛ خانواده نعناعيان تيره بزرگي از گياهان گل دار بوده و در اين تيره طبق بررسي هاي جديدي كه به عمل آمده، 4000 گونه گياه وجود دارد و در 200 جنس جاي داده شده اند كه معمولاً داراي اسانس هستند. اين گياهان در اغلب نواحي كره زمين پراكندگي دارند ولي بيشترين انتشار آن ها در منطقه مديترانه است و گياهان معروفي چون نعناع، اسطوخودوس، بادرنجبويه، پونه، مريم گلي، آويشن، مرزه، ريحان، مرزنجوش در اين خانواده قرار دارند .

جنس نعناع متشکل از بیش از 25 الی 30 گونه است که در سراسر مناطق معتدل جهان به طور گسترده اي رشد مي كند. يكي از اين گونه ها، گونه منتا اسپيكاتا از گياهان آروماتيك با نام محلي سرسم و نام فارسي نعناع صحرايي و پونه سنبله اي است كه اسانس آن خواص ضد ميكروبي و آنتي اكسيداني دارد اسانس گونه هاي نعناع به طور گسترده اي در صنايع غذايي، داروسازي و آرايشي در سراسر جهان بكار برده مي شود. اين گياه چند ساله، علفي و پايا است.

سرسم بومی مديترانه است كه از زمان هاي قديم شناخته شده است و در بعضي كتب منشأ اصلي آن را به مجارستان، روماني، شوروي و چين نسبت مي دهند ولي امروزه در اغلب نقاط دنيا يافت می شود. اين گياه در بيشتر نواحي شمال ايران (مازندران: بابل، بابلسر، تنكابن)، آذربایجان (تبریز، ارومیه، خوی) و جنوب شرقی (بلوچستان) می روید. از جمله کاربردهای این گیاه می توان به استفاده از اسانس آن در صنايع غذايي به عنوان طعم دهنده غذاها و شيريني جات و نيز در زمينه تهيه لوازم آرايشي، تهيه داروهاي مسكن، در درمان تب، سردرد، آسم، سرما خوردگي و غيره استفاده مي شود.

منتا اسپيكاتا هم اكنون تقريباً در تمام جهان به عنوان گياه ادويه اي رشد داده می شود ، بازار جهاني در مورد اسانس منتا اسپیکاتا تقریبا 1500 تن در سال است.

واحد بین الملل: مهدی محمدیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *