کمبود ریز مغذی ها از مهمترین چالش های حوزه سلامت است

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت : از مهم ترین مشکلات در حوزه امنیت غذا و تغذیه در کشور، کمبود ریز مغذی ها در اقشار مختلف جامعه است و حل این معضل، نیازمند سیاستگذاری، حمایت های اجرایی، پایش و ارزشیابی است.
گروه سلامت و تغذیه، رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت : از مهم ترین مشکلات در حوزه امنیت غذا و تغذیه در کشور، کمبود ریز مغذی ها در اقشار مختلف جامعه است و حل این معضل، نیازمند سیاستگذاری، حمایت های اجرایی، پایش و ارزشیابی است.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از ایرنا به نقل از روابط عمومی انستیتو مزبور، دکتر ‘مجید حاجی فرجی’ به مناسبت روز جهانی غذا با اشاره به مهم ترین چالش های کشور در حوزه تغذیه اظهار کرد : در این راستا دو سال قبل سند ملی تغذیه و امنیت غذایی کشور از سوی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور به سفارش وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری دفتر بهبود تغذیه جامعه و موسسه ملی سلامت تدوین شد.

به گفته وی پس از تصویب این سند در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی اجرائی شد و از سوی شورای مراقب مربوطه در حال پایش و ارزشیابی است. ضمن این که بر اساس ابلاغ معاونت بهداشت در سال جاری، پایش غذا و تغذیه (و در واقع دیدبانی وضعیت غذا و تغذیه) در کشور، بر عهده این انستیتو گذاشته شده است.

حاجی فرجی یاد آور شد : از دیگر مسائل می توان به مساله اطمینان از سلامت محصولات غذایی اشاره کرد که با توجه به اینکه حوزه ارتباطات و شبکه های اجتماعی بسرعت در حال گسترش هستند، لذا اطلاع رسانی صحیح و استفاده از منابع معتبر می تواند نقش مهمی در تصمیم گیری مصرف کنندگان داشته باشد.

حاجی فرجی افزود : با توجه به اینکه سازمان ها و نهادهای مختلفی در کشور متولی امر سلامت محصولات غذایی هستند، لزوم هم صدایی و اتخاذ رویه های یکسان در اطلاع رسانی توسط این نهادها می تواند اعتماد مردم را به سازمان های نظارتی بیشتر کند.

به گفته رییس انجمن تغذیه ایران، به نظر می رسد برخی باورهای نادرست و شایعات در زمینه تغذیه و سلامت، می تواند ناشی از اظهار نظرهای متفاوتی باشد که از سوی منابع مختلف در مورد یک موضوع واحد ارایه می شود.

وی افزود :مساله مهم دیگر، قوانین متغیری است که در مورد برخی محصولات غذایی اعمال می شود. به عنوان مثال در مورد خمیر مرغ مورد استفاده در صنعت گوشت، بنابر جو موجود در جامعه گاهی مجاز و گاهی نیز غیر مجاز اعلام می شود که این موضوع می تواند موجبات سردرگمی مصرف کنندگان و تولید کنندگان شود و همچنین در صورت فقدان استاندارد لازم و نظارت صحیح موجبات تقلبات را فراهم کند.

حاجی فرجی گفت :بحث ذائقه سازی صحیح از جمله موضوعاتی است باید به صورت جدی نهادهای مرتبط با سلامت، صنعت غذا و همچنین رسانه ها مورد توجه قرار دهند.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: بر اساس آخرین پیمایش کشوری وزارت بهداشت در خصوص عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر که در سال 90 صورت گرفت ‘ تغذیه ناسالم، پس از مصرف دخانیات به عنوان مهم ترین عامل مرگ های زودرس بین 30 تا 70 سال معرفی شده است.

به گفته حاجی فرجی در گروه سنی 40 تا 60 سال، فشار خون بالا با میزان 59 درصد در بین زنان و 36 درصد در بین مردان شیوع دارد که علت آن هم مصرف نمک زیاد است.

وی گفت : شیوع دیابت در جمعیت 45 تا 65 سال به 40 درصد در زنان و 33 درصد در مردان می رسد. حدود 30 درصد مردان و 36 درصد زنان چربی خون بالا دارند که مهم ترین علت آن تغذیه ناسالم است.

نامبرده با بیان اینکه تجدید نظر در میزان مصرف قند، نمک و چربی در رژیم غذایی ایرانیان ضروری به نظر می رسد، گفت :در صورتی که ذائقه نسل های آینده به محصولات کم چرب، کم شکر و کم نمک تمایل پیدا کند، می توان به بهبود شاخص های تغذیه ای در آینده امیدوار بود.

وی به برنامه ریزی های دراز مدت اشاره کرد و افزود :بهبود وضعیت برچسب گذاری محصولات غذایی به نحوی که برای عموم جامعه قابل درک باشد از سایر مسائلی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت : روش های برچسب گذاری فعلی ، کمک زیادی به افرادی که خواهان تنظیم رژیم غذایی و یا اصلاح سبک تغذیه خود هستند نمی کند. بنابراین تغییر شیوه برچسب گذاری به نحوی که مصرف کننده با یک نگاه بتواند محتوای تغذیه ای محصولات غذایی را تشخیص دهد، لازم است.

وی اضافه کرد : مساله مهم دیگر در موضوع برچسب گذاری ادعاهای تغذیه ای است که برخی تولید کنندگان بر روی محصولات خود درج می کنند. اما نکته مهم در این میان، راستی آزمایی ادعاهای نوشته شده بر روی برچسب این محصولات است.

حاج فرجی گفت :از موضوعات مهم دیگری است که می تواند در بهبود وضعیت تغذیه جامعه مفید واقع شود نظارت بر روی محصولات تولیدی کارخانجات صنایع غذایی، سازمان های مختلفی از جمله سازمان غذا و دارو و موسسه استاندارد نظارت است .

وی اضافه کرد :امکان ردیابی محصولات تولید شده توسط کارخانجات به مراتب بیشتر از اصناف است. اما چنین نظارتی در مورد اصناف وجود ندارد.

به عنوان مثال روغن مصرفی در بیشتر قنادی ها، روغنی جامد است که دارای ایزومر ترانس بالایی است و با وجود تلاش های صورت گرفته و موفقیت های حاصل شده در بحث کاهش مصرف روغن های جامد و کاهش ایزومر ترانس در این روغن ها، هیچ محدودیت و یا آموزشی در استفاده از روغن های جامد در این صنف مشاهده نمی شود. زیرا اساسا نهاد نظارت بر اصناف فاقد آزمایشگاه های مجهز است.

حاجی فرجی گفت :روز جهانی غذا، از سال 1981، همه ساله در روز شانزدهم اکتبر (روز تاسیس سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در سال 1945) برگزار می شود. این روز در حقیقت، روزی برای اقدام علیه گرسنگی است.

وی گفت : در جهانی که در تسخیر رسانه ها است، درک اهمیت موضوع گرسنگی کمی دشوار است اما اهمیت این روز را می توان با توجه به برخی آمارها بیشتر درک کرد.

به گفته وی 5/8 میلیون نفر (در حدود یک نهم) از جمعیت جهان با گرسنگی مزمن زندگی می کنند. همچنین 60 درصد گرسنگان جهان را زنان تشکیل می دهند.

حاجی فرجی افزود :هرساله 5 میلیون کودک زیر 5 سال به دلایل مرتبط با سوء تغذیه جان خود را از دست می دهند و 40درصد کودکان در کشورهای فقیر در اثر سوء تغذیه، دچار آسیب های بدنی و ذهنی می شوند.

به گفته وی 26 درصد کودکان جهان به دلیل سوء تغذیه دچار کوتاهی قد هستند ، 2 میلیارد نفر از کمبود یک یا چند ریز مغذی رنج می برند.

وی یاد آور شد : در ایالات متحده امریکا که کشوری غنی و ثروتمند است در حدود یک هفتم امریکایی ها (3/14 درصد ) کمتر از حد نیاز خود غذا می خورند. بنابر این گرسنگی مختص یک منطقه جغرافیایی خاص نیست.

نامبرده گفت : هزینه ای که گرسنگی در طول یک سال بر اقتصاد جهانی تحمیل می کند در حدود 5/3 تریلیون دلار برآورد می شود. گرسنگان علاوه بر دشواری های آموزشی، کارایی کمتری نیز در محیط های کاری خواهند داشت. از سوی دیگر، گرسنگی مشکلات امنیتی و حتی زیست محیطی نیز به همراه خواهد داشت. بنابر این از بین بردن گرسنگی در سطح جهانی، نه تنها وظیفه ای اخلاقی است، بلکه یک سرمایه گذاری نیز محسوب می شود.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت :با توجه به شعار سال 2014 روز جهانی غذا ‘کشاورزی خانواده- تغذیه جهان، مراقبت از زمین’ به نظر می رسد فائو در نبرد با موضوع گرسنگی و در راه رسیدن به امنیت غذایی به جای پرداختن به سیاستگذاری های کلان، شروع از اولین حلقه زنجیر را پیشنهاد می کند