جمعه , ۳ بهمن ۱۳۹۹
خانه / اخبار / ۷۰ کانتینر موز در گمرک در انتظار تخصیص ارز بانک مرکزی

۷۰ کانتینر موز در گمرک در انتظار تخصیص ارز بانک مرکزی

سیدرضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با بیان اینکه بانک مرکزی از ۲۳ اسفندماه ۹۸ کد تخصیص ارز برای واردات موز نداده است، گفت: ۷۰ الی ۸۰ کانتینر موز اکنون در گمرک جنوب دپو شده و چند کشتی هم در راه است و بانک مرکزی کد تخصیص ارز برای آنها نمی‌دهد.

وی افزود: اگر ثبت سفارش برای واردات انجام شده است، بانک مرکزی باید کد تخصیص ارز آنها را بدهد و اگر قرار نیست بانک مرکزی ارز اختصاص بدهد، پس چرا ثبت سفارش می‌کند؟

به گزارش فارس، قیمت موز در چند ماه گذشته در بازار به شدت افزایش یافته است، به طوری که از محدوده ۱۱ هزار تومان به نزدیک ۲۰ هزار تومان رسید.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تأکید کرد که قراردادهای واردات موز یکساله است، بنابراین واردکننده با اتکا به برنامه‌ها و سیاست‌های داخل، قراردادهای طولانی‌مدت می‌بندد، اما تصمیمات خلق‌الساعه باعث ضرر به واردکنندگان می‌شود.

وی تأکید کرد: در صورتی که بانک مرکزی ارز به این محصولات ندهد، واردکنندگان مجبور هستند هزینه زیادی برای توقف و نگهداری کشتی‌ها روی آب دموراژ بپردازند.

* ارز دولتی باید حذف شود

نورانی تأکید کرد که اصلاً نیازی به تخصیص ارز دولتی برای واردات موز نیست، اما باید به واردکنندگان اعلام کند تا آنها برنامه‌های خود را براساس ارز دولتی نچینند.

وی در پاسخ به اینکه اگر ارز دولتی حذف شود، قیمت در بازار گران نخواهد شد، گفت: قیمت در بازار تابع عرضه و تقاضا است. دولت زمانی که ارز دولتی می‌دهد، اما تخصیص نمی‌دهد، بنابراین واردکنندگان نیز در واردات محصول دچار مشکل می‌شوند، اما اگر این ارز حذف شود، میزان واردات افزایش خواهد یافت و با عرضه بیشتر، قیمت در بازار کنترل خواهد شد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پایان اظهار کرد که مسئولان باید باور کنند که این محصولات فسادپذیر هستند و ماندگاری زیادی در گمرک و یا روی دریا ندارند و باید فکری به حال آنها شود.

به گزارش فارس، نمونه این اقدام در واردات گوشت قرمز در سال گذشته وجود داشت و زمانی که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را از واردات گوشت حذف کرد، قیمت بازار اتفاقا متعادل‌تر شد.

عباس کشاورز سرپرست سابق وزارت جهاد کشاورزی هم معتقد است که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاها باید حذف شود و این ارز تنها باید به کالاهای واسطه‌ای نظیر نهادهای کشاورزی و دامی پرداخت شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *