8 روش برای جلوگیری از تقلب در مواد غذایی

 

12 سپتامبر 2014

پس ازانتشار گزارش ارزیابی یکپارچگی مواد غذایی که همه مردم مدت ها منتظر انتشار این خبر بودند ، دولت انگلستان قول داد که برای جلوگیری از روند نا آرام تقلب در مواد غذایی ،راه حل های مناسبی را در آزمایشگاه های مواد غذایی ،همراه با بهبود پایش زنجیره عرضه ، فعا ل کند.

پس از رسوایی ای که در سال 2013 به علت تقلب در غذا ( رسوایی استفاده از گوشت اسب ) سراسر اروپا را فرا گرفت، پروفسور کریس الیوت Chris Elliott از دانشگاه بلفاست کوئین Queen’s University Belfast ،روشی را برای تکمیل گزارش و تعیین راه حل برای جلوگیری از عمل تقلب غذا ارائه داد.

 

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/350726/elliot-review-final-report-july2014.pdf)

 

براساس این گزارش، “تقلب در موادغذایی ممکن است برای کسب و کار مواد غذایی UK(بریتانیای کبیر) هزینه بر باشد و مقدار قابل توجهی از پول و خطرات را به دنبال داشته باشدو باعث آسیب قابل توجهی به شهرت آن ها شود. با این حال، با توجه به عواملی مانند عدم تشخیص مبتنی بر اطلاعات، ابعاد این مشکل ناشناخته مانده است. الیوت می گوید: نه تنها دولت بریتانیا، بلکه صنایع غذایی هم خود باید دست به اقداماتی برای از بین بردن تقلب در مواد غذایی بزنند .

 

  • در اولویت قرار دادن مصرف کنندگان

 

در اولویت قرار دادن ایمنی مواد غذایی و صحت و سلامت و اعتبار محصولات غذایی باعث جلب اطمینان و وفاداری مصرف کنندگان خواهد شد و همچنین نام تجاری شرکت حفظ خواهد شد. Elliot (الیوت) امیدوار است که دولت و تولیدکنندگان مواد غذایی “برنامه آزمایش هدفمند را هر سال اجرا کنند ، که این آزمایش بر اساس horizon scanning ،اطلاعات ،گرد آوری داده ها و بررسی هایی که دارای ساخت صحیح هستند”را شامل می شود.

 

 

  • سیاست عدم تحمل (هرگونه جرم و جنایت و یا قانون شکنی بزرگ یا کوچکی که اتفاق بیفتد، نادیده گرفته نخواهد شد.)

 

الیوت تأکید کرد که بهتر است دولت UK( بریتانیای کبیر) و تولیدکنندگان مواد غذایی بریتانیا سیاست عدم تحمل در تقلب مواد غذایی را تصویب کنند. در این روش، صنعت مجموعه ای از “سوالات جستجو”“searching questions” را زمانی که ماده غذایی خوب به نظر نمی رسد ( آن طور که باید باشد به نظر نمی رسد) می پرسد .

The zero-tolerance approach would also include endowments (gift) that protect whistleblowers.

در اولویت قرار دادن سیاست عدم تحمل همچنین باید شامل حمایت مالی مستمر از افرادی باشد که خطاها و تقلبات نادرست در مواد غذایی را به مقامات بالا گزارش می کنند.

 

 

 

 

  • جمع آوری اطلاعات

 

برای اینکه روش سیاست عدم تحمل موثر باشد، اطلاعات مناسب باید جمع آوری شود. الیوت خواستار ایجاد یک کانون اصلی بین صنعت و (آژانس استاندارد مواد غذایی( FSA است که تلاش های آن ها منجر به جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات صنایع غذایی می شود.

  • حمایت از خدمات آزمایشگاه

 

الیوت درگزارشش خواستار خدمات پایدارآزمایشگاه ،با استفاده از روش استاندارد تایید شده ، است. در انجام این کار، دولت باید برای تکنسین های آزمایشگاه روش های استاندارد شده ایجاد کند تا در طول آزمایشات صحت و سلامت مواد غذایی مشخص شود.دولت همچنین باید با احزاب دیگر که علاقه مند به مبارزه با تقلب در مواد غذایی هستند همکاری کند و یک مراکز عالی

“Centers of Excellence,” به وجود آورد و در نتیجه یک چارچوب برای آزمایش استاندارد تعیین کند. در نهایت، الیوت معتقد است که این پروژه باید طوری طراحی شود که عموم مردم بتوانند آن را ارزیابی کنند و مورد بررسی و اصلاح قرار دهند و تصمیم گیری مردم برای این کار لازم است.

Better Auditing

Audits will improve by conducting fewer, but more effective and efficient audits for third-party accreditation bodies. These parties will arrive to facilities unannounced and carry out food sampling duties.

  • حسابرسی بهتر ( بهبود ممیزی)                                                                                                                  

 

حسابرسی (ممیزی) بسامد ممیزی کمتر خواهد شد (ممیزی در دفعات کمتری صورت می گیرد) یعنی با فواصل زمانی بیشتر ولی بازرسین با دقت بیشتری عمل می کنند و به جزئیات بیشتر توجه خواهند کرد و از این طریق برای شخص ثالث ( سازمان=Bodies) بهینه سازی خواهد شد. این افراد بدون اطلاع قبلی در محل حاضر می شوند و از وظیفه نمونه برداری از ماده غذایی را اعمال می کنند.

.

 

Governmental Support

In order for government to improve its assistance in taking down food crimes, it needs to provide better, coordinated support for the FSA. The government should be “re-affirming its commitment to an independent Food Standards Agency,” reads the report.

  • پشتیبانی دولتی

 

به منظور اینکه دولت کمک های خود را برای کاهش تقلب در مواد غذایی بهبود دهد ،دولت باید نقش پررنگ تری را با این سازمان های هماهنگ کننده ( سازمان های بازرسی ) ایفا کند. .این گزارش تأکید می کند که دولت باید دوباره تعهداتش را به یک سازمان بازرسی غذایی مستقل مورد تأیید قرار بدهد.

 

  • بهبود رهبری

 

اگربخواهیم تقلب های مواد غذایی متوقف شود، رهبری با کیفیت بهتر مورد نیاز است. الیوت معتقد است اگر واحدی را ایجاد کنیم که به طور کامل به توقف تقلب در مواد غذایی اختصاص داده شود، که توسط FSA ایجاد شود، اولین گام را در بهبود رهبری برداشته ایم.

  • به روز رسانی سیستم های مدیریت بحران

 

الیوت توصیه می کند که :از تمام حوادث تقلب مواد غذایی به عنوان یک خطر بهداشت عمومی اطمینان پیدا کنید تا زمانی که خلاف آن ثابت شود. الیوت به همکاری FSA با نهادهای دولتی که چگونه برای برنامه ریزی و سازماندهی و پاسخ به حوادث ناشی از تقلب های مواد غذایی و ارائه برنامه های احتمالی در اسرع وقت تأکید می کند.در نهایت ، الیوت خواستار همکاری نزدیک دولت و FSA می باشد تا مطمئن شود هر یک از اعضاء وظایف خود را می دانند قبل از اینکه یک حادثهء دیگردر تقلب غذا رخ دهد.

 

 

horizon scanning :

( اسکن افقی به عنوان یک ابزار و کنتراست است و نظارت خاص، در یک راه عملی، یعنی تلاش در جهت طرح بهترین راه برای انجام هر کار برای بهترین پیش بینی ممکن و هشدار دهنده، با تاکید بر مشکلات و چالش ها و راه های ممکن برای حرکت به جلو است.)

 

By Sam Lewis, associate editor

https://www.linkedin.com/redirect?url=http%3A%2F%2Fokt%2Eto%2Fob048J&urlhash=GVMv

 

 

دپارتمان خارجی: نسترن صومی