شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
خانه / رژیم غذایی / ضرورت اصلاح مصرف شکر در رژیم غذایی

ضرورت اصلاح مصرف شکر در رژیم غذایی

اشخاصی که طی یک دوره سه ماهه رژیم های غذایی کم شکر مصرف کردند در پایان تغییری در میزان شیرینی که این افراد در مورد رژیم غذایی خود ترجیح میدادند ایجاد نشد. اگرچه این افراد بعد از گذر از این دوره غذاها را شیرین تر احساس میکردند. که این مطالعه توسط نویسندگان مرکزMonell عنوان شده و در ژورنال American Journal of Clinical Nutrition که به صورت آنلاین منتشر میشود گزارش شده است.

در این مطالعه افرادی که به طور نمونه از افرادی که روزانه تعداد دو عدد یا بیشتر از نوشیدنی های حاوی شکر و یا حاوی شربت با فروکتوز بالا مصرف میکردند خواسته شد که یا رژیم غذایی طبیعی خود را حفظ کنند (گروه اول) و یا رژیم غذایی خود را به گونه ای تنظیم کنند که کالری دریافتی که از مصرف شیرینی حاصل میشود را به مقدار 40 درصد کمتر کنند و این میزان کالری را با مصرف پروتئین و چربی و کربوهیدرات های پیچیده جایگزین کنند، به نحوی که میزان کالری دریافتی به مقدار اولیه و برابر با گروه اول برسد.(گروه دوم) بعد از سه ماه از هردو گروه خواسته شد که نمونه های پودینگ وانیلی و نوشیدنی تمشک را از نظرشدت شیرینی و حس رضایتمندی درجه بندی کنند. در حالی که گروهی که شکر کمتر مصرف کرده بودند نمونه ها را نسبت به گروه اول شیرین تر ارزیابی کردند ولی تفاوتی در سطح رضایتمندی این افراد از نقطه نظر حس شیرینی که با مصرف مواد پیدا میکردند بوجود نیامد. علاوه بر این بعد از دوره سه ماهه شرکت کننده هایی که رژیم کم شکر مصرف کردند به سرعت میزان مصرف شکر خود را بالا بردند و به ادراک قبلی خود در مورد حس شیرینی رسیدند.

برطبق گفته محققان مرکز Monell در خصوص مطالعه مشابه با نمک اذعان شد که بر خلاف شکر افرادی که رژیم با میزان نمک محدود شده مصرف کرده بودند بعد از پایان دوره آزمایش سطوح پایین تری از نمک را ترجیح میدادند.

با توجه به یافته های مربوط به مصرف نمک میتوان رفته رفته و به صورت تدریجی مقدار مصرف نمک را در غذاهای آماده و غذاهای رستورانی در جامعه کاهش داد. رژیم های غذایی مدرن شامل میزان بالای کالری حاصل از شکر میشوند ولی با توجه به یافته های مربوط به مصرف شکر نمیتوان از استراتژی مختص نمک برای کاهش مقدار مصرف شکر نیز بهره برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سه =