شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه / سلامتی / تغذیه سالم، زنان را از ضعف حرکتی در سالخـوردگی دور می‌کنـد
تغذیه سالم، زنان را از ضعف حرکتی در سالخـوردگی دور می‌کنـد

تغذیه سالم، زنان را از ضعف حرکتی در سالخـوردگی دور می‌کنـد

به گزارش فودکلینیک و به نقل از شفا آنلاین، نتایج این تحقیق که ۵۴۷۶۲ زن در آن شرکت داشتند، در شماره ماه ژوئیه ژورنال تغذیه منتشر می‌شود. در این مطالعه، عملکرد جسمی شرکت‌کنندگان در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۸ هر چهار سال یک‌بار توسط یک ابزار متعارف و استاندارد اندازه‌گیری شد و رژیم غذایی آنها نیز از سال ۱۹۸۰ هر چهار سال یک‌بار بر اساس پرسشنامه‌های ارائه شده مورد بررسی قرار گرفت.

 

نتیجه مطالعه این بود که زنانی که به طور مستمر رژیم غذایی سالم داشتند، در قیاس با زنانی که تغذیه آنها به اندازه گروه نخست سالم نبود، در سالخوردگی دچار مشکلات حرکتی کمتری شدند.

 

محققان همچنین دریافتند که افزایش مصرف سبزی و میوه، کاهش مصرف مواد غذایی شیرین شده، چربی‌های ترانس و نمک توسط زنان، هر یک به تنهایی نقش مهمی در کاهش ضعف فعالیت فیزیکی دارد و به طور خاص، افزایش مصرف پرتقال، آب پرتقال، سیب و گلابی و مغزها بیشترین تاثیر را دارد.

 

با این حال، محققان خاطرنشان کردند که کیفیت کلی رژیم غذایی تاثیر بیشتری در قیاس با اثرگذاری اقلام غذایی خاص دارد.

 

به گفته پژوهشگران، افراد درباره ابتلا به بیماری‌های مزمن، سرطان و بیماری‌های قلبی عموما زیاد می‌اندیشند، اما به فکر عملکرد بدنی خود نیستند. عملکرد جسمی با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و از جمله شامل توانایی فرد برای پوشیدن لباس و حرکت در منزل است که می‌تواند توانایی زندگی مستقل را تحت تاثیر قرار دهد.

 

بر اساس این گزارش، درک و شناخت بهتر عوامل مربوط به تغذیه و سبک زندگی که بر عملکرد فیزیکی تاثیر می‌گذارند، مستلزم تحقیقات بیشتر است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یازده =