پنج شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۸
خانه / اخبار / ابطال پروانه استاندارد مواد غذایی غیراستاندارد در تهران
ابطال پروانه استاندارد مواد غذایی غیراستاندارد در تهران

ابطال پروانه استاندارد مواد غذایی غیراستاندارد در تهران

به گزارش فود کلینیک و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، مسلم بیات در نشست خبری افزود : کارشناسان این اداره کل پس از بررسی چند فرآورده غذایی ، پروانه استاندارد آنها را از جمله کباب لقمه 70 درصد گوشت قرمز با نام تجارتی احسان، غلات حجیم شده بر پایه بلغور و غلات (اسنک ) با نام تجارتی نانانمکی را ابطال کردند.

بیات گفت : همچینین پروانه استاندارد دوغ بدون گاز گرمادیده در بسته بندی بطری pet و لیوانی با نام تجارتی رهبان، دی کلسیم فسفات با نام تجارتی دارویی پرتوبشاش ، کیک با نام تجارتی پچ پچ ، فرآورده یخی خوراکی در بسته بندی پلی اتیلن با نام تجارتی روز، پروتئین سویا با نام تجارتی گلها، قند کله شکسته با نام تجارتی قند پرنیان، بسته بندی برنج با نام تجارتی پدید، خدمات سردخانه امین زاده و خدمات سردخانه استقلال باطل شده است.

بیات ادامه داد : برای چند فرآورده دیگر نیز پروانه استاندارد صادر شد که شامل انواع بستنی مخلوط با چربی نباتی (در بسته بندی ظروف پلی استایرن) با نام تجارتی طوفان، آب آشامیدنی بسته بندی شده در ظروف pet ، همبرگر 75 تا 95 درصد گوشت قرمز با نام تجارتی هاکوبرگر، قند کله و شکسته در بسته بندی سلوفان تا 5 کیلوگرم هوفر است. همچنین خدمات سردخانه (بالای صفر جهت نگهداری میوه) با نام تجارتی عبدالرحمن ارجمندی ، چای سبز در بسته بندی opp متالایز درون جعبه مقوایی تا وزن 500 گرمی با نام تجارتی بلدرچین، چای سبز در بسته بندی opp متالایز درون جعبه مقوایی تا وزن 500 گرمی با نام تجارتی عیوضی دریانی آلبالو نشان و نیوشا، شکر در بسته بندی کیسه 50 کیلویی با نام تجارتی ایفا، نکتار انبه در بسته بندی ظروف pet با نام تجارتی می ماس پروانه استاندارد گرفته است.

بیات اعلام کرد : برای دو فرآورده قوطی آئروسلی دو تکه- فولادی اندود با قلع و ساده با نام تجارتی کیمیا شیمی دماوند ، حلوا ارده شکری با نام تجارتی حلواسازی آسمان هم پروانه استاندارد تشویقی صادر شده است.

*تولید کنندگان زیر ذره بین استاندارد استان تهران

30 هزار مورد بازرسی از واحدهای تولید و عرضه در استان تهران انجام شد.

مدیر کل استاندارد تهران در نشست خبری با تاکید بر نظارت بر فعالیت واحدهای تولید و عرضه ، از انجام بیش از 30 هزار مورد بازرسی از این واحدها، از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: در این بازرسی ها، 265 واحد پروانه استانداردشان تعلیق و ابطال شد.

مسلم بیات افزود : در این مدت معین کارشناسان با بازرسی ها ، نمونه برداری ها و انجام آزمون های استاندارد، برای حدود 500 فرآورده پروانه کاربرد علامت استاندارد صادر و پروانه بیش از 1800 فرآورده را تمدید کردند.

وی گفت : همچنین بیش از 14 هزار مورد آزمون و بیش از 16 هزار مورد نمونه برداری ، در قالب طرح طاها و غیرطاها با همکاری بازرسان استاندارد انجام شده است.

در نتیجه این اقدامات 265 واحد به علت عدم احراز شرایط استاندارد، پروانه شان ابطال و یا تعلیق شده و بیش از 200 پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

بیات با تاکید بر کنترل فعالیت آزمایشگاههای همکار استاندارد افزود: همچنین از ابتدای سال تاکنون پروانه تایید صلاحیت 18 آزمایشگاه نیز به علت رعایت نکردن شرایط استاندارد تعلیق یا ابطال شده است.

*237 هزار بلوک سیمانی غیر استاندارد در تهران توقیف شد

مدیر کل استاندارد تهران با تاکید بر نظارت گسترده بر بازار فرآورده های ساختمانی استان ، از توقیف 236 هزار و 750 بلوک سیمانی غیر استاندارد، از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

بیات در تشریح این خبر افزود: در این مدت معین ، کارشناسان این اداره کل ، در جریان بازرسی های خود از واحدهای تولیدی و فروش فرآورده های ساختمانی ، مقادیر زیادی مصالح غیر استاندارد شامل 10 هزار عدد جدول بتنی ، بیش از 12 هزار تن شن و ماسه ، 3 هزار عدد موزائیک ، 28 تن میلگرد، هزار و 400 تن آجر فشاری ، 200تن ناودانی ، 8 هزار عدد تیرچه ، حدود 7 هزار کیلو چسب کاشی ، حدود هزار قطعه بلوک سقفی پلی استایرن ، و مقادیر زیادی پروفیل چارچوبی و شیشه ساختمانی را ، به علت نداشتن مجوز و کیفیت استاندارد، توقیف و دو واحد تولید شن و ماسه را پلمپ کردند.

وی افزود: واحد حقوقی این اداره کل ، در ماه گذشته نیز بازرسان استاندارد ، سیمان با نام تجارتی سیمان شمال را به علت تولید در زمان ابطال پروانه، در جاده آبعلی توقیف کردند.

بیات گفت: همچنین بلوک سقفی پلی استایرن از واحد تولیدی محمدپور شامی کنده، به علت مردودی در نتایج آزمون استاندارد ، غیراستاندارد اعلام و مسئولین آن واحد موظف به جمع آوری تولیدات خود از سطح بازار شدند.

*تولید کنندگان برتر استان تهران  معرفی می شوند

مدیر کل استاندارد استان تهران با اشاره بر سختگیرانه شدن معیارهای انتخاب واحد های تولیدی برتر چهار واحد را به عنوان تولید کننده برتر استاندارد و کیفیت معرفی کرد.

بیات در نشست خبری گفت :چهار واحد تولیدی کوشش رادیاتور برای فرآورده رادیاتور اتومبیل ، اتحاد موتور برای فرآورده شمع خودرو ،؛ پاکدشت بتن برای فرآورده بتن آماده ، شرکت نفت ایرانول برای فرآورده روغن موتور sc/cc پس از کسب حد نصاب امتیاز از سوی کمیته راهبردی انتخاب واحد های نمونه استان ، به عنوان تولید کنندگان برتر استان انتخاب شدند و در همایش استاندارد و کیفیت (27 بهمن) تقدیر می شوند.

بیات ، معیار امتیازدهی و رتبه بندی این واحدها را بر مبنای عواملی مانند استمرار کیفیت واحدهای تولیدی ، نداشتن بحران در نتایج آزمون نمونه های متوالی در طول یک سال گذشته ، بررسی سیستم مدیریت کیفیت یکپارچه ، استمرار سیستم مدیریت کیفیت یکپارچه ، سطح تکنولوژی و فنی واحد تولیدی ، میزان منابع انسانی متخصص ، جایزه ها و گواهینامه های معتبر مدیریت کیفیت و زیست محیطی ، ارایه مقالات و پژوهش ها در مجلات بین المللی (isi) و همکاری در تدوین استانداردهای ملی ، منطقه ای و کارخانه ای و میزان آموزش کارکنان واحدهای تولیدی که دخیل در جریان تولید تا عرضه و نیز کارکنان دخیل در کیفیت برشمرد.

وی افزود : همچنین همچنین در این مراسم از دو مرکز آموزشی همکار استاندارد (شامل مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران و مرکز آموزش و تحقیقاتی مرجعان مرتجع ) ، پنج شرکت بازرسی (شامل مرکز تحقیقات انفورماتیک ، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران ، شرکت مهندسی و بازرسی فنی ناظر کاران ، فهامه ، شرکت بازرسی زاگرس تطبیق کالا ) و سه آزمایشگاه همکار استاندارد (شامل مرکز تحقیقات انفورماتیک ، آبادگران و شرکت مرجعان خاتم ) تقدیر خواهد شد.