دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / اخبار / ۱۰درصد آب‌های معدنی آلوده بودند و جمع‌آوری شدند

۱۰درصد آب‌های معدنی آلوده بودند و جمع‌آوری شدند

گرما و عطش در فصل تابستان مصرف آبهای معدنی را افزایش می دهد. ضمن اینکه هراز چندگاهی اعلام می شود آب تهران به نیترات آلوده است و همین هجوم مردم به سمت آب های معدنی و بسته بندی شده را افزایش می دهد.

اما در این میان برخی سودجویان هم آبهای غیراستاندارد را به نام آب معدنی وارد بازار می کنند. از این رو تابستان امسال، اداره کل استاندارد هشدارهایی در مورد آبهای معدنی غیراستاندارد داد.

مسلم بیات مدیرکل استاندارد استان تهران در همین ارتباط به تسنیم، گفت: تمام آب‌های معدنی عرضه شده در بازار باید علامت و کد استاندارد را داشته باشند در غیر این صورت تقلبی بوده و مردم باید از خرید آنها امتناع کنند.

او در خصوص نحوه تشخیص استاندارد بودن آب های معدنی گفت: خریداران این محصولات باید نخست به علامت و کد استاندارد این کالا توجه کرده و سپس کد 10 رقمی استاندارد کالا را به شماره 10001517 ارسال کنند تا از اصالت این محصولات مطمئن شوند. (اینجا)

همچنین اداره کل استاندارد استان تهران بدون نام بردن از آب معدنی خاصی، با صدور اطلاعیه ای از مردم درخواست کرد با توجه به آغاز فصل گرما و نیز شکایت‌های مردمی از توزیع و فروش آب معدنی بدون نشان استاندارد و غیربهداشتی در مترو، از مصرف آنها خودداری کنند. (اینجا)

البته پیش از این اعلام شده بود که نتایج بررسی سازمان غذا و دارو روی آبهای معدنی در سال 93 نشان داد که از 300 برند آب بسته بندی شده در کشور، 10 برند دارای مشکل بودند و مهمترین مشکل آنها نیز میزان بالاتر از حد مجاز نیتریت و نیترات بود.

اما سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت یک ماه پیش اعلام کرد که به سازمان غذا و دارو یک ماه فرصت داده تا مشخص کند کدام آب های بطری شده واقعاً آب معدنی و سالم هستند و کدام ها نیستند و آیا بطری و بسته بندی آنها برای سلامت انسان مضر هست یا نه. (اینجا)

سرانجام نتایج این بررسی از سوی وزات بهداشت اعلام شد.

تعطیلی 8 شرکت آب معدنی متخلف

رییس سازمان غذا و دارو از بازنگری ضوابط بسته بندی آب‌های معدنی و توقف تولید 10 درصد از شرکت‌های تولید کننده آب معدنی خبر داد و گفت: آب‌های معدنی غیر استاندارد از بازارجمع آوری شده و مردم بدون نگرانی می توانند از آب‌های معدنی موجود در سطح بازار استفاده کنند

رسول دیناروند ﺑﺎ اﺷﺎﺭﻩ ﺑﻪ دﺳﺘﻮﺭ ﻭﺯﻳﺮ ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻣﺒﻨﻲ ﺑﺮ ﺑﺮﺭﺳﻲ و ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﺁﺏ‌ﻫﺎﻱ ﻣﻌﺪﻧﻲ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺳﻂﺢ ﺑﺎﺯاﺭ، اﺯ ﺑﺮﺭﺳﻲ و ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ بیش از 300 برند آب معدنی از نظر آلاینده‌های شیمیایی و میکروبی ﻃﻲ ﻳﻚ ﻣﺎﻩ اﺧﻴﺮ ﺧﺒﺮ داد و گفت: از این تعداد برند آنالیز شده، کمی بیشتر از 10 درصد از آب معدنی های موجود دارای آلاینده‌های شیمیایی، میکروبی، فلزات سنگین، نیترات و نیتریت بودند که دستور جمع آوری این آب معدنی ها از سطح بازار داده شد.

به گفته رییس سازمان غذا و دارو، شرکت‌های تولید کننده آب معدنی که توقف تولید دریافت کردند تا اصلاح میزان آلاینده‌ها و حذف آنها نمی توانند محصول خود را در سطح بازار عرضه کنند. برخی از این شرکت‌ها پس از رفع نواقص می توانند تحت نظارت مسئول فنی و مدیر کنترل کیفی خود وارد بازار شوند. چنانچه شرکتی پس از تذکرات داده شده به تخلفات خود ادامه دهد، در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه با اشاره به این که آب معدنی آبی است که از یک سفره زیر زمینی و بدون هیچ گونه اصلاحی بسته بندی می شود، گفت: افزودن اوزن و یا کلر به منظور تصفیه آب معدنی آن را تبدیل به آب آشامیدنی می کند و باعث می شود تا مصرف کننده در مصرف آب معدنی طبیعی گمراه شود.

به گفته دیناروند همچنین، حدود 10 درصد از شرکت های تولید کننده آب معدنی در برچسب زنی نواقصی داشتند که به آنها در جهت اصلاح برچسب تذکر داده شد.

رییس سازمان غذا و دارو ، از بازنگری ضوابط بسته بندی آب های معدنی خبر داد و گفت: وجود نواقص و اشتباه در برچسب های آب معدنی باعث گمراه شدن مصرف کننده می شود که ضروری است تمام تولید کنندگان در برچسب های محصول خود، ضوابط را رعایت کنند.

دیناروند در ادامه با اشاره به دائمی بودن نظارت های بازرسین سازمان غذا و دارو بر محصولات آشامیدنی و خوراکی، ادامه داد: در سال گذشته نیز آب های معدنی مورد ارزیابی قرار گرفتند و امسال هم در نیمه اول سال این ارزیابی انجام شد که البته ارزیابی یک ماه اخیر مازاد بر روش های جاری صورت گرفت. توقف تولید 8 شرکت آب معدنی متخلف در اوایل سال 94 صورت گرفت که مربوط به ارزیابی یک ماه اخیر نمی باشد.

او گفت: در حال حاضر مردم می توانند بدون نگرانی از آب معدنی های موجود در بازار استفاده کنند، چرا که آب معدنی های غیر استاندارد از سطح بازار جمع آوری شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 8 =