چهارشنبه , ۱ آذر ۱۳۹۶
خانه / آمار و اطلاعات / افزایش ۱۰ درصدی تولید خشکبار در کشور
افزایش ۱۰ درصدی تولید خشکبار در کشو

افزایش ۱۰ درصدی تولید خشکبار در کشور

سال گذشته در مجموع حدود دو میلیون ۲۸۵ هزار تن خشکبار در کشور تولید شد که انتظار می‌رود امسال این مقدار با ۱۰ درصد افزایش به سه میلیون ۱۰۰ هزار تن برسد.

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفت‌وگو با ایانا با اعلام این خبر گفت: از دو میلیون ۲۸۵ هزار تن خشکبار تولیدشده در کشور، یک میلیون ۱۰۰ هزار تن آن خرما و یک میلیون ۱۸۵ هزار تن آن سایر اقلام خشکباری بوده است.

رمضان رویین‌تن با بیان اینکه خشکبار کشور در دودسته عمده تولید می‌شود، افزود: دسته نخست محصولات خشکبار دانه‌ای هستند مانند؛ پسته، بادام، گردو، فندوق، سنجد و… و گروه دوم محصولاتی هستند که از خشک کردن میوه‌ها به‌دست می‌آیند. در مجموع آنچه به‌عنوان خشکبار و آجیل در کشور تولید می‌شود، حدود ۲۲ قلم محصول را شامل می‌شود.

وی میزان سرانه مصرف محصولات خشکباری در ایران را بسیار بالاتر از سایر کشورها عنوان کرد و ادامه داد: سرانه مصرف خرما در کشور ۹۶۰ هزار تن و به ازای هر نفر ۱۲ کیلوگرم و سایر محصولات خشکباری ۷۸۵ هزار تن و به ازای هر نفر ۱۰ کیلوگرم است که در مجموع هر فرد ایرانی سالانه ۲۲ کیلوگرم انواع محصولات خشکباری مصرف می‌کند.

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی درباره بازار خشکبار شب یلدا بیان کرد: با توجه به افزایش تولید در سال جاری نگرانی از بابت کمبود محصولات و افزایش قیمت وجود ندارد و انتظار می‌رود در شب یلدا امسال بازار متعادلی را تجربه کنیم.

رویین‌تن بازار صادراتی خشکبار ایران را خوب توصیف کرد و یادآور شد: در سال گذشته بیش از ۵۴۰ هزار تن خشکبار از کشور صادر شده است که ۱۴۰ هزار تن آن خرما و ۴۰۰ هزار تن آن سایر محصولات بوده است و در مجموع ۲,۲ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

وی واردات هر نوع محصول خشکباری به کشور را ممنوع عنوان کرد و اظهار داشت: در کشور به اندازه نیاز تولید انواع خشکبار با تنوع بالا وجود دارد، ضمن اینکه واردات این محصولات با خطر انتقال امراض و آفات همراه است به همین دلیل واردات محصولات خشکباری به کشور ممنوع شده است.

رویین‌تن در پایان در توضیح وجود برخی از محصولات خشکباری خارجی در بازار، تأکید کرد: آنچه در بازار دیده می‌شود محصولات قاچاقی است که از مبادی غیررسمی وارد شده‌اند و به مردم توصیه می‌شود که از خریداری آنها خودداری کنند؛ زیرا از نظر بهداشتی قابل اطمینان و تأیید نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =