پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷
خانه / آمار و اطلاعات / افزایش ۲۱ درصدی واردات دانه های روغنی
افزایش 21 درصدی واردات دانه های روغنی

افزایش ۲۱ درصدی واردات دانه های روغنی

به گزارش فودکلینیک و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ مهدی صادقی نیارکی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: در این مدت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن دانه روغنی به کشور وارد شده که بخش عمده ای از این دانه ها سویا بوده است.

وی با بیان اینکه سال ۱۳۹۲ حدود ۳۷۴ هزار تن دانه روغنی وارد کشور شد، اظهار داشت : واردات دانه های روغنی طی شش ماهه سال جاری با اصلاح و منطقی شدن نظام تعرفه ای از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت آثار واردات دانه های روغنی را شامل فعال سازی واحدهای روغن کشی داخلی، توجیه پذیر شدن نرخ بازگشت سرمایه گذاری ها در این حوزه، اتکا بیشتر به تولید داخلی، وابستگی کمتربه واردات روغن خام، افزایش اشتغالزایی، ارتقای کیفیت روغن، حمایت و صیانت از سرمایه گذاری های داخلی و غیره برشمرد.

وی در ادامه بر لزوم افزایش سطح زیر کشت دانه های روغنی در کشور تاکید کرد و گفت : مجموع تولید دانه های روغنی (کلزا، سویا، آفتابگردان و …) با هدف حمایت از تولید داخلی و کشاورزان بصورت تضمینی به وسیله کارخانه های روغن کشی از کشاورزان خریداری خواهد شد.

صادقی نیارکی با بیان اینکه قیمت تمام شده بسیاری از کالا ها به ویژه دانه های روغنی در ایران به نسبت نرخ جهانی بالاتر است، یادآورشد: دولت به جهت حمایت از تولید داخلی از اهرم نظام تعرفه ای یا مکانیزم خرید تضمینی برای محصولات راهبردی مثل گندم، دانه های روغنی و … استفاده می کند.

داریوش محمودی دبیرانجمن صنفی صنایع روغن نباتی کشور نیز گفت: در حال حاضر ۹۳ درصد مواد اولیه روغن خام (خوراکی) کشور از محل واردات تامین و هفت درصد بقیه از دانه های روغنی تولیدداخلی استحصال می شود.

وی با بیان اینکه صنعت روغن نباتی ایران شامل دو بخش تصفیه (پالایش) و روغن کشی است، افزود: ۵ میلیون تن ظرفیت روغن کشی و ۳٫۵ میلیون تن ظرفیت در بخش تصفیه و پالایش در کشور ایجاد شده است.

دبیرانجمن صنفی صنایع روغن نباتی کشور با اعلام اینکه سالانه ۲ میلون تن واردات دانه های روغنی در کشور صورت می گیرد، یادآور شد : حاشیه سود در صنعت روغن نباتی در کشور بسیار پایین است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =