دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
خانه / اخبار / بازار پسته را قوانین مالیاتی تهدید می‌کند، نه تولیدات آمریکایی
پسته

بازار پسته را قوانین مالیاتی تهدید می‌کند، نه تولیدات آمریکایی

آنچه بازارهای صادراتی ایران را تهدید می‌کند، تولید ۳۰۰ هزار تنی پسته آمریکا نیست، بلکه قوانین داخلی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و ایران و روسیه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: افزایش تولید آمریکا باعث نگرانی و از دست رفتن بازارهای صادراتی ایران نیست، آنچه بازارهای صادراتی کشور ما را تهدید می‌کند، قوانین مالیاتی داخلی است که باعث شده صادرکنندگان از کالاهای صادرشده خود مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند.

اسدالله عسگراولادی افزود: اخذ مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای صادراتی در حالی که گفته شده به صادرکننده بازگردانده می‌شود، اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاده از مشکلات عدیده تجار است.

وی خاطرنشان کرد: بی‌ثباتی نرخ ارز در کنار قیمت تمام‌شده بالای محصولات کشاورزی ایران از دیگر عواملی است که تهدیدکننده صادرات کشورمان است، به این معنا که نرخ ارز در زمان صادرات محصول و دریافت ارزش آن متفاوت است. از سوی دیگر، عدم پرداخت جوایز صادراتی نیز مانع از افزایش صادرات و فعالیت تجار و بازرگانان داخلی شده است.

پسته

تولید ۳۰۰ هزار تنی پسته آمریکا نگران‌کننده نیست

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: افزایش تولید پسته در آمریکا سیاستی است که از سال‌های گذشته به‌کار گرفته شده و تولید این کشور را بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن قرار داده است.

عسگراولادی تصریح کرد: سال گذشته به‌علت خشکسالی هم تولید پسته کالیفرنیا با ۱۰۰ هزار تن کاهش به ۲۰ هزار تن رسید، اما کسری سال گذشته امسال جبران می‌شود و آمریکا با تولید ۳۰۰ هزار تنی پسته وارد بازار خواهد شد.

وی یادآور شد: هرچند با توجه به سرمازدگی اوایل فصل پیش‌بینی تولید ۱۶۰ هزار تن پسته در ایران شده بود، اما برآوردها حاکی از تولید ۱۸۰ هزار تنی پسته کشورمان است.

عسگراولادی تأکید کرد: پسته ایران بازارهای صادراتی خود را به شکل سنتی داشته و دارد و تنها اتفاقی که در حوزه صادرات پسته قابل پیش‌بینی است، کاهش حجم خرید پسته چین از ایران است که پیش‌بینی می‌شود سفارش خرید این کشور از ۵۰ هزار تن سال‌های قبل به ۳۰ هزار تن تنزل یابد.

وی در پایان اظهار داشت: مشکلات نقل و انتقال پول، گشایش LC و مسئولیت علت اصلی کاهش مراودات ایران با چین و اتحادیه اروپا است و افزایش تولید پسته آمریکا چندان نقشی در این موضوع ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + چهارده =