چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / برنامه‌های هفته سلامت اعلام شد

برنامه‌های هفته سلامت اعلام شد

اسامی و برنامه‌های هفته سلامت که مراسم آن از اول تا هفتم اردیبهشت در سراسر کشور اجرا می‌شود، اعلام شد.
دکتر عباس زارع نژاد دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت گفت: اولین روزهفته سلامت چهارشنبه یکم اردیبهشت است که به نام عظم ملی برای تحقق اهداف سند بیماری‌های غیر واگیر نامگذاری شده است.
وی گفت روزهای دیگر هفته سلامت به ترتیب پنجشنبه روز بهداشت عمومی، جمعه روز فعالیت بدنی، ورزش و سلامت، شنبه روز غلبه بر دیابت با تحرک و تغذیه سالم، یکشنبه سلامت و نقش غذا و دارو، دوشنبه روز اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در حوزه سلامت و روز سه شنبه هفتم اردیبهشت نیز روز آموزش، خودمراقبتی و سلامت نامگذاری شده است.
وی با اشاره به برنامه‌های هفته سلامت گفت: روز پنجشنبه دوم اردیبهشت در سراسر کشور و بخصوص در شهر قم دیدار مسئولان بهداشتی با مراجع اعظام تقلید برگزار می‌شود. در روز جمعه سوم اردبهشت نیز مراسم پیاده روی خانوادگی با حضور وزیر بهداشت در میدان امام خمینی تهران روبروی در باغ ملی بر گزار می‌شود.
به گفته زارع نژاد، همچنین در این روز معاون بهداشتی وزیر بهداشت بعنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران در مورد مهمترین مسائل حوزه سلامت و بخصوص بیماری دیابت که شعار هفته سلامت نیز (غلبه بر دیابت) است، صحبت می‌کند.
زارع نژاد اضافه کرد: با توجه به اینکه اولویت برنامه‌های هفته سلامت امسال مسئله بیماری دیابت است، همایش ملی سلامت در روز چهارم اردیبهشت در شهر یزد که بیشترین شیوع دیابت را در کشور دارد برگزار می‌شود.
وی درباره وضعیت بیماری دیابت در کشور گفت: در ایران 11.37 درصد جمعیت به دیابت مبتلا هستند و یا در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند که تخمین زده می‌شود که جمعیتی بین 5 تا 6 میلیون نفر را شامل شود که تقریبا نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاع ندارند.
مشاور وزیر بهداشت اضافه کرد: تخمین زده می‌شود که آمار مبتلایان به دیابت تا 10 سال آینده در کشور دو برابر شود و به 10 تا 12 میلیون نفر برسد.
زارع نژاد افزود: دیابت سالانه 236 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت می‌زند که شامل هزینه‌های درمان مستقیم و غیرمستقیم این بیماری از جمله هزنیه‌های ناشی از کارافتادگی و سال‌های از دست داده شده عمر و هزینه‌های قطع اندام، نابینایی و افت کیفیت زندگی می‌شود.
در ادامه این نشست محمد هاشمی سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به برنامه‌های این سازمان در هفته سلامت از رونمایی از تعدادی از داروهای جدید در روز یکشنبه پنجم اردیبهشت خبر داد.
وی گفت: در این روز که با نام سلامت نقش غذا و دارو نامگذاری شده است، همچنین مراسم اعطای نشان ایمنی و سلامت برگزار می‌شود که نشاندهنده بالاترین سطح کیفیت فرآورده‌های غذایی است که از کیفیتی بالاتر از استاندارد برخودار هستند.
هاشمی همچنین از برگزاری همایش صبحانه سالم در صبح روز چهارشنبه در یکی از بوستان‌های تهران با حضور مسئولان سازمان غذا و دارو، همچنین برگزاری مراسم تیر یک سلامت با ارسال تیترهای خبرنگاران رسانه‌ها و نیز برگزاری همایش نشانگرها و چراغ راهنمای مواد غذایی و نیز همایش قاصدک‌های بوستان در هفته سلامت و برنامه خوب،بد، زشت (درباره مضرات فرآورده‌های قاچاق و تقلبی) در دبیرستان‌ها خبر داد.
وی تاکید کرد: مکمل‌ها و قرص‌های نیروزا و داروهای قاچاق و تقلبی که در باشگاه‌های بدنسازی و آرایشگاه‌های زنانه توزیع می‌شود به شدت سلامت جامعه به خطر انداخته است که قصد داریم با اجرای برنامه خوب، بد، زشت در دبیرستان‌ها، دانش آموزان را نسبت به خطرات این مواد آگاه کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =